Šest občanů Malajsie zadrželi v pátek celníci na letišti v Bruselu. Snažili se propašovat z Belgie 200 kilogramů úhořího monté. Informoval o tom server The Brussels Times.  

text: Marek Kožušník

Muži vzbudili podezření při kontrole na letišti. Měli 18 stejných kufrů a skener odhalil, že mají i stejný obsah. Když celníci jeden z nich otevřeli, našli tam plastové sáčky s vodou a monté.

Podle serveru The Brussels Times chtěli muži úhoře propašovat přes Katar a Vietnam do Malajsie. Místo toho skončili ve vazbě a hrozí jim až pět let vězení.

Úhoři ve stadiu monté jsou v Asii považováni za lahůdku a někteří lidé věří, že mají blahodárný vliv na potenci. Obchod s mladými úhoři je proto podobně výnosný jako obchod s drogami či slonovinou. Na černém trhu v Malajsii by za ně dostali asi 400 000 eur (zhruba 9,5 milionu Kč).

Úhoř je na seznamu ohrožených druhů a z Evropské unie se do třetích zemí nesmí vyvážet. V rámci Evropské unie jsou na odlov monté i jeho prodej jednotlivým státům stanoveny přísné kvóty. V českých podmínkách je výskyt úhoře na vysazování dováženého monté závislý.