Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 4 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 14 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Mají ryby v kádích kvalitní život? Zodpoví to čeští vědci

Marek iRybářství 1. prosince 2021 0 komentářů
kádě s rybami

foto: zachranjidlo,cz

Poznávání

Módní trend aquaponie zajímá hlavně podnikatele a investory, teď se k nim připojují i tuzemští vědci. V rámci pětiletého projektu se budou aquaponii věnovat šířeji.

text: Marek Kožušník

O aquaponii se často mluví jako o farmaření budoucnosti. Koncept vypadá lákavě – v jedné části farmy žijí v kádích ryby, ve druhé se pěstují rostliny. Použitá voda z kádí pak funguje jako hnojivo pro rostliny. Voda se přes kořeny vyčistí a může se vrátit zpět k rybám do kádí.

REKLAMA

Podle odborníků z aquaponické farmy v Lážovicích, která na vědeckém projektu spolupracuje, se tak dá ušetřit značná část vody, údajně až 90 procent.

Praxe však ukazuje, že v celém konceptu je i řada slabých míst. Jedním z nich je podle Miloslava Petrtýla z Katedry zoologie a rybářství Fakulty agrobiologie a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity (ČZU) kvalita života ryb.

REKLAMA

„Zvyšují se tlaky veřejnosti na to, aby se přestalo s chovem kožešinových zvířat, aby se snižovalo jejich utrpení.“ V období Vánoc se také podle vědce každoročně řeší prodej kaprů, kteří plavou v malých kádích a mačkají se v nich ve velkém počtu.

farma
foto: farmaprovsechny.cz

To vše podle něj vzbuzuje otázky, jak moc to rybám může vadit.

Stres ryb

„Bude nás zajímat, jakým způsobem, v jaké intenzitě mohou být ryby stresovány. Ať už se to týká kvality vody, krmiva, světelného a hlukového režimu,“ vysvětluje Miloslav Petrtýl.

Dále poukazuje na stálý hluk, který panuje v prostorách aquaponické farmy kvůli stále běžícím čerpadlům a vzduchovacím motorkům.

kádě
foto: farmaprovsechny.cz

Podle vědců ČZU jsou aquaponické systémy relativně dobře zvládnuté v menších, a hlavně domácích podmínkách. Větší provozy ale se správným nastavením často bojují.

Aby jim vědci pomohli konkrétními metodickými pokyny, začali na farmě v Lážovicích na Berounsku s měřeními a monitoringem filtrační soustavy. Přes den totiž dochází k výrazné změně kvality vody, což může být fatální buď pro ryby nebo rostliny.

Právě těmto měřením a popisu se vědci ČZU a Ústavu experimentální botaniky AV ČR chtějí věnovat v prvním roce svého projektu, na který od ministerstva zemědělství získali grant víc než 16,5 milionu korun.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled