Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 2 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Lovy z hladiny: Řeka

Marek Kožušník 21. srpna 2023 0 komentářů
tloušť

foto: Jan Stluka

Praxe

Nepatří mezi nejběžnější ani nejúčinnější způsoby lovu, určitě však přinášejí nejvíce čistých adrenalinových zážitků. Děj, který se jinak odehrává kdesi pod hladinou, sledujete v přímém přenosu i se zvukovými efekty.   

text: Jan Stluka

Dosahovat standardních a pravidelných výsledků na proudící vodě, jakkoliv široké, bývá vždy o jeden až tři stupně těžší než na vodách stojatých, přestože by říční ryby neměly mít tolik času si nabízené sousto prohlížet a podrobovat zkoumaní. Právě pamlsky plující po hladině jsou ale bohužel výjimkou potvrzující pravidlo. Velkou měrou se na této skutečnosti podílí spektrum nejčastěji lovených druhů. Amuři i tloušti jsou známi svou opatrností i schopností se učit, která roste úměrně s velikostí ryby.  

REKLAMA

Úskalí lovu

Oproti stojaté vodě, kde při lovu řešíte vlastně jen vzdálenost, se u proudné vody budete potýkat hned s několika nepříjemnostmi najednou. První a asi nejtěžší bude samotné proudění vody. Jakmile se vaše nástraha dostane do vleku plováku, záběrů podstatně ubyde. Druhým výrazným omezením bývají naprosto neprůchodnou vegetací zarostlé břehy.

Pro lovy z hladiny se za vhodné dají považovat mírně tekoucí regulované toky, podél nichž se bez větších obtíží dá ujít i několik kilometrů. Před vlastním lovem není od věci provést průzkum bez prutu, jen s taškou pečiva. Pokud se ryby na vámi vyhlédnutém místě budou zdržovat, můžete se spolehnout, že krmení bude během několika málo chvil zkonzumované.

REKLAMA

Snad až příliš často jsem překvapen, že na místech, která se zdají velmi nadějná, nezpozoruji ani šupinku a flíčky, které většina rybářů bez zájmu přejde, často hostí šupináče hned v několika řadách nad sebou.

nástraha
foto: Jan Stluka

Nejlépe se vám bude lovit s klasickým prutem na plavanou. Vzhledem k velikosti ryb se nemusíte bát používat opravdu jemné náčiní, s vlascem o průměru 0,16 mm si v drtivé většině případů vystačíte. Sbirulina i klasické bubliny jsou zbytečně těžké, nápadné i neohrabané. Maximální práci odvede klasický splávek ve tvaru tzv. avonu.

Nemusíte se ho bát na vlasec umístit obráceně, tedy vodícím očkem napřed. Tato úprava vám při neúspěšných zásecích ušetří mnoho motanic. Lovit můžete proti proudu i napříč. První varianta sice u ryb vzbuzuje nejvíce důvěry, ale místo si pořádně nezakrmíte. Za největší výhody druhé varianty se dá považovat maximální možná kontrola splavavání. Podržením, přehozením či nadržením splávku si můžete chlebovou kůru jen s pomocí proudu vodit jako loutku.

Krmením si vždy pomůžete

Potravní závist umí z opatrných ryb udělat nic nevnímající tupce. Pokud vaše nástrahy neustojí ataky menších ryb a potopí se ještě dřív, než znovu nahodíte, vyplatí se několik sekund počkat. Valná část trofejních tloušťů zabere právě a jen na pomalu potápějící se sousto. Nástrahou číslo 1 je i v proudu bez jakéhokoliv sporu klasické pečivo.

Experimenty s plovoucími boilie, psími suchary, ovocem či jinými nástrahy mi přijdou jen jako mrhání drahocenným rybářským časem, ale nakonec, proč ne? Na háčky jsou kladeny pořád stejné nároky – slabý drát, široký oblouček a kvalitní dílenské zpracování.

Nejlepší výsledky přinášejí teplé letní podvečery. Poměrně dost ryb se dá ulovit i za zvýšeného průtoku, ani kalnější voda nijak nenarušuje statistku lovů. Přestože budete na řekách více omezováni, proudná voda umí nabídnout i odškodnění, které u stojaté vody snad ani nenajdete.

splávek
foto: Jan Stluka

Valná většina vodních staveb, tedy jezů, hrází a kamenných přítoků se během léta pokryje vrstvou rostlinstva. Ve dnech, kdy šupináči tvrdošíjně odmítají plovoucí sousta, stačí natrhat trochu této zeleně hmoty, umístit ji na háček a pak ji poslat po vodě. Pokud ani tehdy ryby nebudou reagovat, tak na vlasec dva tři broky a úspěch se dostaví.    

A co mušky?

Bylo by skoro neslušné je v tomto tématu nezmínit. Použít je mohou v podstatě všichni, muškařskou šňůru nahradí buď bublina, či sbirulino. Poměrně dost mimopstruhovek hostí i salmonidy, kteří díky menšímu tlaku rybářů dorůstají do slušných rozměrů. Alfou i omegou úspěšného lovu není hledání co nejvěrnější kopie přírodní předlohy, ale opět způsob vedení nástrahy.

Muška musí po hladině plout naprosto přirozeně, neměla by tedy vodu brázdit. V čím větším proudu budete, tím větší vzor používejte. Mušky vázané ze srnčí srsti jsou dobře vidět a zůstávají nad hladinou i při silných vodních turbulencích. Pro táhlé klidné jazyky i podjezí se ideálně hodí řidší vzory vázané z kachního CDC peří. Skvělé výsledky přináší i legendární red tagy a jejich varianty.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled