Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 3 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Lov na Ebru. (2) Nejlepší nástražní ryba vás překvapí

strunc 28. října 2019 0 komentářů

Zahraničí

Text: Martin Mikoláš, foto: autor

Napnutá šňůra

Hodně záběrů se projeví jen narovnáním prutu, takže jakmile pluje ryba k vám, můžete takový záběr přehlédnout a navíc rybě dáváte zbytečný prostor k tomu, aby doplula někam, kde si ji nepřejete. Malé nástražní rybky jsou sice méně selektivní, takže se může přihodit, že celou noc budete lovit malé sumce, ale občas přijde překvapení.

Návazec musí rybě sedět!

Nemám rád, když někdo na 35cm nástražní rybku navléká příliš velký (nebo příliš malý) návazec. Platí, že čím přesněji návazec svou délkou rybce sedne, tím spíše následuje akce, na jejímž konci se sumec ocitne na břehu.

REKLAMA

Dejte si pozor i na vzdálenost háčků od sebe – ať tam nikde nic nevlaje a ať máte nástrahu pokrytou! Montáž složená ze třech trojháků velikosti 5/0 patří na kapra v délce 60 cm (+), ne na plotici v délce 30 cm!

Hodně diskutovaným tématem je otázka, jak hluboko pod hladinu nástrahu umístit. Používám hloubku vlastně jen 150 až 250 cm pod hladinu (nebo 1 m nad dno). Experimentů s tzv. mezivodou, tedy nástrahou umístěnou ve vodním sloupci, mám za sebou bezpočet, ale dnes chytám 2 m pod hladinou, a to i na hloubkách okolo 30 m. Při lovu sumců na bójky dbejte zlatého pravidla: jeden den = jedno místo. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych byl při několikadenním sezení na jednom místě nějak výrazně úspěšný. Počet záběrů i velikost ryb má pouze sestupnou tendenci. Každý den se stěhovat je sice nepohodlné, ale jste za námahu odměněni.

REKLAMA

Nádrž Riba Roja

Tuto nádrž znám jako své boty. Většina sumců z kategorie nad 100 kg pochází odtud. Tady používám takovou tu klasickou „bójkařinu“, s jakou jsem chytával na českých revírech. Místa k lovu jsou zde malá, asi tak pro tři rybáře. Bójky se tu pokládají do blízkosti zatopených olivových sadů a terén dna je tak jednoduchý, že neulovit nic je tu vlastně nemožné. Jediné, co je v konkrétním období třeba vědět je, zda se vyplatí lovit v horní, střední či spodní části nádrže.

V zimě se chytá na větších hloubkách a chybu neuděláte lovem ve spodní části nádrže s nástrahami ve 20m hloubce. S příchodem teplejších měsíců se ryby, zvláště ty velké, stěhují výš a ve vyloženě teplých měsících musíte na mělčiny okolo městečka Mequinenza.

Zde s trochou štěstí nebývá problém ulovit rybu, za kterou se nebude stydět obálka žádného rybářského časopisu. Sumci v délce okolo 2 m se tu loví den co den.

Z lodi, nebo ze břehu?

To je velice důležité. S vyloženě velkou rybou neexperimentujte ani na místě, o němž si myslíte, že ho znáte dokonale.  Ryby ho znají mnohem lépe! I zdánlivě čistá lovná místa mohou na svém dně skrývat malé a záludné zbytky bývalého lesního porostu, popřípadě torza původních, většinou olivových sadů.

Rozhodnutí je většinou na vašich zkušenostech a prostoru, který si na lovném místě necháte. Na 100m úseku pokládám maximálně tři montáže. Není nic nepříjemnějšího, než ve světle baterky zdolávat trofejního sumce mezi zbytečně nahuštěnými bójkami.   

Na nádrži Riba Roja nejsou okouni a candáti ani zdaleka top nástrahou. Tou jsou tu bílé ryby – zejména plotice, perlín a karas. Naprosto unikátní nástrahou je ale okounek černý (black bass) ve všech velikostech! Všechny zmíněné druhy se tu vyskytují v dostatečném počtu, proto pokud chcete uspět, tak se pokusům s jinými druhy raději vyhněte.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled