Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 7 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Lov kaprů v zimě

Marek iRybářství 12. prosince 2023 0 komentářů
pruty

foto: Michal Kučera

Praxe

Chytání kaprů v období od listopadu do února už není bláznovstvím několika šílenců, jak tomu bylo před lety. Příznivější zimy posledních let, osvěta a také dobrá dostupnost vybavení pro lov v chladnu způsobily doslova boom zimního kapraření.

text: Michal Kučera

Rybáři pochopili, že kapr neleží netečně v blátě, ale že se krmí i v zimě a že je možné ho ulovit. Stačí mít jen dostatek odvahy, trpělivosti, umu a samozřejmě i času.

REKLAMA

Lov kaprů v zimě je možná o něco náročnější než v plné sezoně, ale mnohdy může být účinnější. Mám velmi časté zprávy od zákazníků, že si v tomto chladném období zachytali lépe než za celé léto. I já jsem loni několikrát vyrazil během prosince k vodě, a kromě několika středně velkých ryb se mi podařilo ulovit i 16kg kapra. Zabral mi večer, minutu či dvě po šesté hodině.

Normálně tahám pruty z vody přesně, ale tehdy začínalo po setmění mrznout, takže jsem šel nastartovat auto, aby se ohřálo přední sklo a bylo přes něj vidět. Když jsem se vracel k prutům, doslova pod rukama se mi jeden z nich rozjel a já za chvíli zdolal svého vysněného zimního kapra, byť to nebylo na sněhu.

REKLAMA

Vybrat revír

Než vyrazíte chytat, dobře si promyslete, kam jet. Mělčí revíry mohou sice i v pozdním období přinést dny, kdy se tu dá dobře zachytat, ovšem jsou mnohem více ovlivňovány počasím. Každé výraznější ochlazení zde znamená minimálně několik dní s takřka nulovou aktivitou ryb.

Proto je podstatně vhodnější vybírat revíry, které dosahují hloubek alespoň 8 až 10 m, nebo i více. Hlubší partie vody jsou totiž méně a mnohem pomaleji ovlivňovány teplotními výkyvy. Nějaké menší ochlazení zde ryby téměř nezaznamenají, maximálně se stáhnou z mělčí do hlubší vody. Šance na úlovek je tak výrazně vyšší.

To je první část skládanky vedoucí k úspěchu. Druhou je lokalizace ryb. Není to tak jednoduché, že byste našli nejhlubší část revíru a bylo to. Ryby totiž rády připlouvají se krmit na mělčí místa, kde je více přirozené potravy. Potřebují však k tomu blízké okolí hlubší vody, kde jsou pro ně příznivější teplotní zóny při silnějších výkyvech počasí. A pokud možno i nějaké traviny či překážky, poblíž nich se cítí mnohem bezpečněji.

Jako optimální se tak jeví hlubší partie, u kterých lze narazit na mělčí výběžky, jako jsou podvodní lavice, hrany, zatopené překážky (např. bývalé stavby) či okolí ostrovů, jsou-li nerušené. Tato místa jsou sice vyhledávaná celoročně, ale podle mě největší kouzlo mají právě v chladných obdobích.

Taktika krmení

Důležitou činností, která vám může pomoci nebo naopak zlomit vaz, je taktika krmení. Pokud máte alespoň trochu možnost, určitě bych doporučil si vytipované místo pravidelně vnadit. Nemusí to být každý den, ale 2x až 3x týdně. Podle velikosti revíru a obsádky půl kilogramu až 2 kg boilie.

Ve studené vodě nemusíte mít obavu, že by se boilie, pokud je kapři během dvou, tří dnů nevysbírají, začalo kazit a znehodnotilo tak vaše loviště. V teplotách vody pod deset stupňů vydrží opravdu dlouho. A pokud vaše místo alespoň občas nějaké ryby navštíví, bezpochyby ho tam na věky nenechají.

kapr
foto: Michal Kučera

Pravidelným vnaděním místa dosáhnete toho, že kapři v obdobích, kdy nemají dostatek přirozené potravy, je začnou tu a tam kontrolovat – jako nějakou spižírnu. Co kdyby tam zase něco bylo? Samozřejmě, ve dnech, kdy bude aktivita ryb nulová, vám to úlovek nezajistí. Ale ve dnech, kdy ryby budou mít chuť, výrazně zvýšíte pravděpodobnost, že se budou krmit právě u vás. Pokud možnost pravidelného krmení nemáte, nezoufejte. I tak můžete uspět. Jen bude nutnější přesná lokalizace místa a trefení se do dnů, kdy jsou ryby aktivní.

Co se týče složení návnady, při pravidelném vnadění používám výhradně jen boilie. Pokud ale jedu na ryby na jeden, dva dny bez možnosti předkrmování, použiju něco drobnějšího. Většinou vařený partikl složený z konopí a dalších semínek, třeba řepky a pšenice, popřípadě jiných atraktivních přísad. V extrémním případě i koule method mixu, do nichž zamíchám tato semínka. Při vlhčení použiji booster stejné příchutě, jako jsou boilie, na které chytám.

Zásadní je též volba boilie. Jestliže v teplých obdobích může fungovat cokoli, co bude mít pro kapry přitažlivou vůni, v zimě jen samotná příchuť nestačí. Potřebujete něco silně atraktivního, dobře rozpustného a stravitelného. Pro kapra by to měla být plnohodnotná strava, ale nesmí ho přesytit, jinak by se mohly zvětšit prodlevy mezi tím, kdy se bude krmit.

Krmné boilie a další levné výrobky nechte doma, stejně tak silné masově/rybí boilie, jejichž účinnost v chladně vodě je značně nižší než obvykle. Mým osobním tipem je Spiceman WS. Původně bylo toto boilie vyvíjeno právě jako zimní speciál (Winter Special, odtud ta zkratka) a až časem se ukázalo, že je skvělé celoročně. To nic nemění na tom, že v chladných obdobích je to moje volba číslo jedna. Další mé osvědčené věci pro tuto dobu jsou Máslová hruška, Pampeliška nebo Pikantní švestka.

Přestože jsou tyto boilie samy o sobě silně atraktivní, může se ukázat ještě lepší je nějakým způsobem oživit. Přidáním menšího plovoucího boilie nástrahu nejen opticky zvýrazníte, ale přidáte jí i další variaci vůní. A co je nejdůležitější, nadlehčíte ji, takže jde snadněji nasát. Na 20mm kuličku se nejlépe hodí 14mm pop up, na 16mm dávám 10mm plovku.

Pokud chci nástrahu zmenšit, přeříznu pop up napůl, boilie zmenším cca o 1/3 a sesadím k sobě. Osobně ve studené vodě upřednostňuji ovocné nebo kořeněné příchutě plovoucích boilie, jako je Ananas N-BA, Máslová hruška, Česnek, Půlnoční pomeranč, Zrající banán nebo Pampeliška. Někdy hraje rozhodující roli i barva.

nástraha
foto: Michal Kučera

Výrazně vizuální nástrahy mohou být v chladných obdobích klíčem k úspěchu. Jednou z možností je Fluo slime. Jde o sypký dip, který se nanese na nástrahu tak, že ji smočíte v nějaké tekutině (voda, dip, tekutá potrava) a obalíte ji v něm. Postup je lepší jednou či dvakrát opakovat. Na nástraze se pak vytvoří výrazný fluo chomáč plný lákavých vůní, který na ní dobře drží. Mnohdy to dokáže vydráždit i velmi apatické ryby.

Alternativně k tomu Fluo paste, což je plovoucí obalovací těsto ve svítivých barvách. Nástrahu dokáže nadlehčit nebo dokonce i nazdvihnout, podle toho, kolik těsta přidáte. Dodá jí měkký, vysoce atraktivní povrch, který do okolí po mnoho hodin uvolňuje lákavé signály. Aby vám na nástraze těsto vydrželo delší dobu, doporučuji připravit si návazec alespoň 15 minut předem.

Montáže používám podobné, jako na jaře či na podzim. Nijak přehnaně je nezjemňuji, jen volím o něco menší háčky, většinou č. 6 až 8. Návazcový materiál a zbytek montáže je podobný jako obvykle, tedy v závislosti na typu vody a vzdálenosti, v níž lovím. Prostě to, že je o něco chladněji, neřeším. O to víc se zaměřuji o tepelný komfort na mém stanovišti. I když s sebou vozím topení do bivaku, ještě nikdy jsem ho nepoužil.

Kvalitní oblečení, boty a spacák mi umožní chytat i tehdy, když venku mrzne. Při krátkých vycházkách mi jako útočiště poslouží auto. No a místo piva si udělám čaj, který si vylepším podobně jako boilie. Jen místo dipu použiju rum či slivovici a místo obalovacího těsta citron. Pak už jen netrpělivě čekám, až se ozve hlásič a vyžene mě ven.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled