Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 3 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Lov kaprů před a po tření

Marek iRybářství 24. června 2024 0 komentářů
kapr

foto: Michal Kučera

Praxe

Lov kaprů před nebo krátce po tření bývá často velmi úspěšný. Není to sice tak, že každý, kdo v tu dobu přijede k vodě, si královsky zachytá, nicméně právě v tuto dobu jsou kapři při chuti víc než kdy jindy, a tak na správném místě nebývá o záběry nouze.

text: Michal Kučera

Nemám to v hlavě nastavené tak, že doma čekám, až se začne blížit tření a v tu dobu vyrážím. Ale obvykle mám v tomto období konečně víc času na to jet k vodě. Snažím se přitom vyhledávat revíry, kde ryby ještě nejsou vytřené. Na mělkých vodách tření probíhá obvykle už v květnu, zatímco na hlubších až v červnu. Znám i vody, kde to bývá nejdříve až v sedmém měsíci. Těch ovšem není moc.

REKLAMA

Je ale dobré vědět, že ne všichni kapři se třou najednou. Většinou ti menší o něco dřív než ti velcí, obří jikernačky někdy až úplně na konec. Stalo se nám několikrát, že jsme tahali samé vytřené kapry střední váhové kategorie a najednou bum, přišla veliká ryba plná jiker.

Nejhorší, co se vám může stát je, když se trefíte přímo do hlavního tření většinové populace kaprů na daném revíru. Jak jsem už vysvětlil, jsou sice v tu dobu nějaké ryby, které už to mají za sebou nebo před sebou, ale záběrů bývá v tu dobu poskrovnu.

REKLAMA

Zažil jsem to na jedné malé vodě, kde jsem chytal s dvěma kamarády. Krásně jsme si zachytali a když jsme se odtud vrátili, přemluvil mě jiný kamarád, ať tam s ním jedu znovu. Při vzpomínce na ten úspěšný lov mě nemusel dvakrát přesvědčovat. Vůbec mě nenapadlo, že bychom mohli trefit přímo hlavní tření a že namísto desítek ryb denně ulovíme za tři dny jediného kapra.

Naopak předloni jsem to trefil na výbornou. Krásně jsem si zachytal včetně dvou ryb přes dvacet kilogramů. Když jsem končil a když to stále ještě bralo, pouštěl jsem na své místo rybáře, s kterým jsem se znal od vidění. Popřál jsem mu úspěšný lov a říkal mu, že může být v klidu, že si skvěle zachytá. Když jsem s ním po čase mluvil, vyprávěl mi, jak to krásně začalo.

kapr
foto: Michal Kučera

Po hodině mu přišla osmnáctikilová ryba. Celý natěšený čekal na další úlovky. Jenže tím to skončilo a další čtyři dny už nechytil ani šupinu. Někdy ten zlom přijde velmi rychle. Jako kdyby někdo pod vodou vystřelil startovní pistolí, ryby na povel odplavou k rákosím nebo jiným oblastem a během malé chvilky je konec. Když jste někde nedaleko domova, není to problém, ale pokud jedete někam dlouhou cestu, těšíte se a zažijete toto, není to zrovna k popukání.

Ryby se před třením hodně krmí. Proto s sebou vždy vozím dostatek krmení, zejména boilie. Neházím ho tam ale najednou po velkých dávkách, spíš se snažím je častěji doplňovat v rozumné míře. Občas se mi totiž stalo, že jsem přidával, přidával a najednou byla dlouhá pauza. Zřejmě na dně nebyla tak velká hejna, jak jsem si myslel, a tak jsem si zbytečně na čas zazdil krmné místo.

boilies
foto: Michal Kučera

Někde dokonce používám jen pár hrstí boilie okolo nástrahy. Bývá to účinné zejména na velké jikernačky, které už se tolik nekrmí, ale sem tam si ještě něco zobnou. Partikl v tuto dobu moc nepoužívám, ale určitě jsou vody, kde jeho nasazení dává smysl.

Významná role příchuti a barvy boilie

Jako nástrahu lze v tuto dobu použít prakticky cokoli. Od klasického boilie na dno přes panáčka až po vyvážené balance nástrahy. Výborná může být i plovoucí nástraha umístěná například na Ronnie rigu. Pro bachraté ryby je snazší ji nasát než těžkou kouli ze dna. Tam, kde je spousta menších ryb, může stát za úvahu použít obří nástrahu. Buď kombinaci 30mm boilie s 18mm plovkou nebo dokonce dvě 30mm boilie.

Někdy jsme to dělávali i tak, že jsme dali na panáčka 24mm boilie + 18mm pop up a obalili to ve velké hroudě těsta, kterou jsme nechali několik hodin zavadnout. Těsto přitom ztuhne a ve vodě nepracuje tak rychle, jako kdyby bylo čerstvé. Většinou když už na takovou nástrahu přišel záběr, tak od ryby 18 kg a víc.

Je zajímavé, že v tuto dobu některé druhy a příchutě boilie značně ovlivňují typ a velikost ryb. Loni jsem měl pořád záběry od středně velkých lysců. Bylo jich tolik, že už se mi to skoro až zajídalo. Tak jsem zkusil změnit úspěšné boilie za jiné. A najednou byl delší dobu klid a první záběr byl šupináč. Pak další a další. Jako pátý záběr přišel lysec, ale mnohem větší než ti předtím.

Záběrů na tuto nástrahu bylo o něco méně, ale tahal jsem jiné, a především i větší ryby. Zkusil jsem nahodit zpět tu první kuličku, jestli to není tím, že mi k návnadám najela jiná sorta ryb. Ale ne, opět během chvíle menší lysec. Zvláštní a zajímavé.

Někdy může podobný efekt vyvolat i barva nástrahy. Osobně v tuto dobu rád používám při nastražení na panáčka černý pop up. Možná kaprům připomíná pulce, nevím, ale určitě funguje. Na jiném revíru to zase může být růžová nebo oranžová barva, kterou v tuto dobu ryby preferují. Prostě je něčím přitahuje daleko víc než jiné. I proto vozím s sebou několik variant, a především barev plovoucích nástrah. Může vám to pomoci k většímu množství úlovkům nebo k nějaké obří rybě.

boilies
foto: Michal Kučera

Pokud vyrážíte na kapry v tomto období, nezapomínejte o to více pečovat o ulovené ryby. Především s jikernačkami byste měli zacházet s nejvyšší obezřetností. Ke své manželce jste v období těhotenství určitě taky přistupovali mnohem něžněji než kdykoli jindy. I já jsem dělal to samé. Jen jsem tehdy jaksi odjel na ryby a když jsem se vrátil, už nebyla doma.

„Kde je?“ ptám se její babičky.
„No, v porodnici,“ odpověděla mi.
V tu chvíli jsem položil jednu z nejchytřejších otázek, jaká se mi kdy povedla. „A co tam dělá?“
Odpověď už jsem nedostal. Za tři hodiny zvonil telefon, že mám druhého syna. No, vždyť to říkám, člověk k tomu musí přistupovat něžně. Hodně úspěchů!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled