Listopadové Rybářství kromě tradičních rubrik přináší kromě vzpomínání na ikonu našeho časopisu také článek o odolnějším druhu kapra a také text o tom, jak se vědci Biologického centra učí zjistit rybí obsádku z jediné kapky vody.
text: Ondřej Cupal, foto: Rybářství
Článek o Jiřím Vostradovském
Jiří Vostradovský, který nás navždy opustil letos v září, byl duší časopisu Rybářství. Přispíval texty i fotografiemi, chvíli působil jako šéfredaktor a hlavně dlouhá léta vedl redakční radu. Kromě toho ale působil coby ichtyolog v zahraničí. V Africe svým bádáním například bojoval proti hladomoru a v České republice působil jako soudní znalec v oboru.
Článek o amurském lysci
Na Fakultě rybářství a ochrany vod na Jihočeské univerzitě se ve spolupráci s tuzemskými chovateli podařilo vyšlechtit nové plemeno amurského lysce. Jak amurský lysec vypadá a jaké má výhody, popíše autor výzkumu Martin Prchal.
Článek o environmentální DNA
Jaké by to bylo, kdyby se ke zjištění rybí obsádky nemusely používat tenatové sítě nebo agregáty? Petr Blabolil z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích se snaží vylepšit tzv. environmentální DNA, díky níž by se z jediné kapky vody dalo zjistit, které vodní organizmy se ve vodě vyskytují. S celou metodou vás podrobně seznámí.
Článek o lovu plachetníka
Pokud uvažujete o tom, že byste chtěli ulovit nejrychlejší rybu planety, plachetníka, určitě mezi možné destinace nezapomeňte zvážit Guatemalu. Kateřina Švagrová se tam vydala a společně s ní si můžete užít lov těchto fascinujících zvířat.
Listopadové Rybářství seženete v našem e-shopu. Pokud byste zatoužili po zvýhodněném předplatném (ať už pro sebe nebo pro někoho blízkého), lze si ho snadno zařídit zde.
Diskuze k článku (0)