Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
včera
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny

Listopadové Rybářství: Urban fishing – rybolov ve městě (1)

Marek iRybářství 31. října 2022 0 komentářů
praha

foto: Martin Kašík

Praxe

Urban fishing, neboli lov ryb ve městě, je relativně nové odvětví sportovního rybolovu. Jak již název napovídá, nejde o konkrétní způsob lovu, ale především o lokalitu. Tento pojem tak můžeme použít jak pro lov kaprů na položenou, tak klasickou přívlač při lovů dravců a podobně.

text: Martin Kašík

Městskému rybolovu jsem propadl především proto, že scenerie, kterých je člověk při lovu svědkem, jsou naprosto úžasné a neokoukané. Když k tomu přidám svou vášeň pro fotografování a natáčení, je to kombinace naprosto dokonalá.

REKLAMA

Osobně se věnuji výhradě lovu kaprovitých ryb, tedy na položenou, a díky tomu mám při vycházkách do centra Prahy dostatek času vnímat místní atmosféru, kterou se snažím zachytit na svých snímcích. Provozuji tuto zajímavou rybářskou disciplínu výhradě v Praze, a to jak v úplném centru naší metropole na řece Vltavě, tak občas na stojatých revírech v různých částech města.

V tomto vyprávění to bude první varianta, která nás zavede na nejkratší úsek pražské Vltavy, úsek se třemi ostrovy, jedním (ne ledajakým) mostem a úžasným výhledem na Hradčany.

REKLAMA

Zimní výprava

Bylo pár dní po Vánocích a já měl před sebou poslední výpravu roku 2021. Jelikož jsem v tomto roce metodě Urban fishing nevěnoval tolik času, kolik jsem měl v plánu, rozhodl jsem se to alespoň trochu napravit a naplánoval jsem tuto zimní výpravu na jedno nevšední místo poblíž Karlova mostu. Místo, kde před lety lovil i slavný Alan Blair z hladiny. Ovšem to bylo ve zcela jiném ročním období.

Tušil jsem, že dosáhnout zde záběru v zimě nebude vůbec snadné, ale řekl jsem si, že to zkusím. Vytipoval jsem místo, kde by se i v tuto chvíli mohly ryby zdržovat – jednalo se o roh s klidnější vodou, kde je řada šikmých klád mířících do vody. Poblíž je velmi zajímavý tunel, kde se dá relativně pohodlně nocovat i bez přístřešku.

Hradčany
foto: Martin Kašík

Ovšem vše má své úskalí a při lovu ve městě to platí dvojnásob. Na toto místo se člověk nedostane „suchou nohou“. Existují dvě možnosti, jak se sem dostat, a to buď přelézt zábradlí přímo v rohu a všechny věci slanit na malou římsu a poté je v prsačkách nanosit do tunelu, nebo se sem přeplavit na člunu.

Jelikož jsem měl v plánu ryby aktivně hledat a již předem jsem počítal, že se s největší pravděpodobností po první noci budu stěhovat, zvolil jsem variantu s člunem.

bivak
foto: Tomáš Icík

Jak jsem už zmiňoval, na tomto od jezu k jezu kilometr dlouhém úseku jsou tři ostrovy – Střelecký, Dětský a Žofín. Podél celé jedné strany je vysoká zeď a podél druhé je průplav pro lodě, takže jediná možnost na nalodění je z jednoho z ostrovů a nejpohodlnější by to bylo asi z Žofína, nicméně zde se nesmí parkovat.

Proto jsem se rozhodl nalodit na konci Smíchovské náplavky, která je o úsek výš a poté projet člunem přes komoru, kterou se dostanu na vytipovaný úsek řeky. Tento úsek je „slepý“, lodě se do něj mohou dostat pouze touto jednou komorou. V tomto zimním období jsem si tedy musel proplutí telefonicky předobjednat u správce hlavní Smíchovské komory. Domluva byla perfektní, byl jsem objednaný na 8:00.

kapr
foto: Tomáš Icík

Ještě za tmy tedy přijíždím k vodě, rozbaluji a nafukuji člun, nakládám věci a vyrážím. Již po cestě si mapuji dno sonarem. Pár minut po osmé hodině vjíždím do komory, kde na mě obsluha již čeká – vše jde podle plánu. Po chvíli již vyplouvám na vybraný úsek a rovnou vyrážím prozkoumat část, kam bych se případně druhou noc stěhoval.

Po zhruba 30 minutách přijíždím k tunelu. Měl jsem trochu obavy ohledně kotvení člunu a vynášení věcí, protože před velkými šikmými kládami jsou ještě jedny, plovoucí na hladině, ale s těmi se dalo pohybovat. Maličko jsem je proto posunul a zakotvil u náspu pod zdí, kde se dá normálně chodit a kde je metr od zdi nábřeží zhruba po kolena vody. Pak nastala klasická rutina – vynosit všechny věci ze člunu, připravit stojan, pruty, nástrahy…

Jaká strategie a jaké nástrahy byly v této situaci nejlepší? Co všechno autor zažil, když se k němu připojil kamarád? Kolik ryb chytili na povánoční výpravě? A jak se jim dařilo, když se do centra Prahy vrátili v červnu?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku listopadu.

Objednat si ho od 1. listopadu můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde. V současnosti máme navíc akci – při objednání dvouletého předplatného získáte naviják WUNHAI FD s přední brzdou a 12 ložisky v hodnotě 599 Kč + publikace Ryby (63 kartiček ryb s podrobným popisem) v hodnotě 190 Kč.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled