Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 5 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 14 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Listopadové Rybářství: Sumcařský čtyřboj na Ebru – pelety, přívlač, vertikální lov a vábnička

Marek iRybářství 7. listopadu 2022 0 komentářů
Ebro

foto: Helena Dobešová

Zahraničí

Pokud se chce rybář vyfotit s velkou rybou, s takovou, která bude větší a delší, než je on sám, musí ve zdejších vodách lovit právě sumce. A ti jsou zde obrovští. Ebrovští sumci jsou vyhlášení a jezdí sem za nimi lidé z celého světa.

text: Helena Dobešová

Přelstít takového letitého bojovného velikána není žádná sranda, ale je to rozhodně reálná představa. O tomto boji sníme skoro všichni rybáři. A když nejsme zrovna na rybách, tak si o nich čteme, díváme se na videa, vyprávíme si o nich příběhy u piva nebo se kocháme vlastními fotkami a nostalgicky vzpomínáme. Mít na prutu takové přerostlé monstrum je rozhodně životní zážitek. Zdolat ho můžete na Ebru hned několika způsoby a po letech už máme zdokonalené zaručené techniky jak na ně.

REKLAMA

Lov pomocí pelet

Jedním ze způsobů lovu zdejších sumců je chytání ze břehu pomocí pelet. Ano, i tato verze rybaření je zde velice populární, ale pro některé rybáře není tak zábavná jako rybaření z lodě. Patří do kategorie „klidnější rybařina“. Nahodíte, nebo si zavezete, otevřete pivo a koukáte na hladinu a hypnotizujete pruty, aby vám ryby zabraly, a přemlouváte rolničku k tomu krásnému zvuku. Samozřejmě je to mírumilovný klídek do té doby, než záběr skutečně přijde. Pak se poklidná rybařina mění v hektický čas a na boj tělo na tělo.

Když už se vám podaří zapřáhnout nějakou „dvoumetrovku“, počítejte s tím, že sumec bude mít podobnou hmotnost jako vy. Samozřejmě v případě, že patříte mezi průměrně vážící jedince. Taková krásně rostlá „dvě stě čtyřicítka“ může vážit i přes 90 kg. Ať tedy vážíte méně či více, pořád vám dá „fousáč“ pěkně zabrat.

REKLAMA

Pruty s peletami se dají nastražit dvěma populárními způsoby. Jedním z nich je vyvezení nástrahy a montáže s olovem vážícím 300–500 g. Je dobré se zeptat místních, jak zde vypadá dno, nebo si ho projet s echolotem. Na dně Ebra totiž mohou ležet popadané větve a na jednom místě je dokonce zatopený olivový sad. Pokud se vám kapr nebo sumec dostane do těchto větví, šance na vytažení je malá. Můžete dojet s prutem na lodi nad místo záseku a zkusit s montáží nějak zahýbat, ale šance na úspěch není velká.

sumec
foto: Pavel Straka

Druhá skvělá metoda je použití kamene místo olova na trhacím vlasci o průměru od 0,40 mm. Délka návazce by měla být cca jeden metr. Používání kamene s „trhačkou“ je pracnější na přípravu a vše se musí správně nastavit, aby montáž fungovala. Přesto je to druh montáže, který je jednoduchý na přípravu a tato práce se vyplatí. Podíl proměněných záběrů je větší než třeba na montáž s olovem.

Navazují se menší jednoháky o silném průměru, aby je sumec neměl možnost narovnat. Pod háček se za pomoci peletové zarážky nastraží 2–3 pelety, které můžete 24 hodin před lovem nadipovat lososovým olejem. Když pelety nasají olej, vydrží pod háčkem déle – poločas rozpadu pelety se prodlouží a návazce díky tomu nemusíte převazovat tak často. Všechny tyto voňavé rybí pochoutky seženete v rybářstvích zde v Caspe nebo třeba v Mequinenze.

Pokud rybaříte ze břehu pomocí pelet, doporučují se pruty o délce tři metry a na vyvezení se využívají multiplikátory s návinem šňůry 300 metrů o průměru 0,60 mm. Gramáž prutů by měla být od 500 až do 1200 gramů. Velmi důležitou součástí sestavy jsou kvalitní sumcové stojany s dlouhým bodcem do země. Ideálním materiálem je nerez. Má větší pevnost a je lehčí na manipulaci.

Na špičce nasazená rolnička je takový romantický bonus. Její kouzelný zvuk je nejkrásnější rybářský budíček. Podle naléhavého zvuku můžete i odhadovat, jak velký úlovek se vám podařilo přemluvit na háček. To samozřejmě platí pouze v případě, že vám po velké ráně při záběru neodskočí někam na strom.

sumec
foto: Helena Dobešová

Jak už bylo řečeno, tento druh rybaření je spíše poklidný a necháváte úlovek víceméně náhodě. Každopádně i za ta léta, co sem naše parta jezdí, se nám na tento způsob podařilo nachytat hodně velkých kaprů přes metr a obrovských sumců. Nejdelšího „fousáče“ na pelety máme 240 cm a s plným břichem vážil bezmála 90 kg. Tahali jsme ho ven asi dvacet minut – vůbec se mu nechtělo.

  • Co dělat, když si chcete na řece Ebro opravdu zachytat a zažít skutečný adrenalin z pořádného úlovku?
  • V jakém počasí je na španělské sumce nejlepší přívlač?
  • Kdy použít bellyboat?
  • Jaké pruty a navijáky jsou nejlepší na vertikální přívlač?
  • Jak se chytá na vábničku ve spolupráci s echolotem?
  • Kolik měřil největší sumec ulovený na vábničku?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku listopadu.

Objednat si ho od 1. listopadu můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde. V současnosti máme navíc akci – při objednání dvouletého předplatného získáte naviják WUNHAI FD s přední brzdou a 12 ložisky v hodnotě 599 Kč + publikace Ryby (63 kartiček ryb s podrobným popisem) v hodnotě 190 Kč.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled