Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 9 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 15 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 15 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval „Rybář“ házel u...
včera
Fotografie
Radek okomentoval „Rybář“ házel u...
předevčírem

Listopadové Rybářství: Rybníkářské legendy Štěpánek Netolický a Jakub Krčín

Marek iRybářství 25. října 2021 0 komentářů
řeka

Jelikož byl rybník Rožmberk postaven přímo na Lužnici, začal Krčín zároveň s výstavbou odlehčovacího kanálu – 13 km dlouhé Nové řeky, která dodnes odvádí přebytečnou vodu z Lužnice do Nežárky. Foto: Wikimedia Commons

Poznávání

Ve druhé polovině 16. století je rybníkářství na svém vrcholu a v Čechách a na Moravě je zhruba 180 tisíc ha rybníků. Jen pro srovnání – v dnešní době je na území ČR zhruba 52 tisíc ha rybniční plochy. Na jejich výstavbě se především v jižních Čechách podílely dvě osobnosti ve službách Rožmberků. Byli jimi Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.

text: Petr Svatek foto: autor

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan se narodil roku 1535 v Kolíně ve vladycké rodině s právem erbu – zeleným papouškem na modrém štítu. Zemřel roku 1604 v Sedlčanech. V roce 1556, po studiu na latinské škole v Kolíně, se ve 20 letech dostává do služeb Viléma Trčky z Lípy (působil na hradě Velíš u Jičína), který měl na starosti lesy, rybníky, lov a poddané.

REKLAMA

Jakub Krčín
Pomník Jakuba Krčína na hrázi rybníka Svět. Foto: Wikimedia Commons

Poprvé se oženil v roce 1566 s Dorotou Slepičkovou. Krčínovi nebylo ani 28 let a už byl purkrabím Českého Krumlova. A v roce 1569 byl jmenován nejvyšším regentem rožmberského panství.

Krčín byl ve službách Rožmberků velmi horlivý. Stavěl pivovary, ovčíny, dvory a v neposlední řadě se zajímal o rybníkářství a návrhy Štěpánka Netolického. V roce 1570 začal s velmi odvážnou stavbou rybníka Nevděk neboli Svět. O rok později zahájil výstavbu rybníka Spolského a následoval Potěšil. Rozšířil také rybníky Dvořiště, Skutek, Záblatský aj.

REKLAMA

rybník Rožmberk
Hráz rybníka Rožmberk. Foto: Wikimedia Commons

V roce 1584 se uchýlil k výstavbě největšího rybníka na světě – Rožmberka. Práce na něm trvaly 6 let. Jelikož byl rybník s tehdejší výtopou 1000 ha postaven přímo na Lužnici, začal Krčín zároveň s výstavbou odlehčovacího kanálu – 13 km dlouhé Nové řeky, která odvádí dodnes přebytečnou vodu z Lužnice do Nežárky.

Po výstavbě Rožmberka opustil Krčín služby Rožmberků a uchýlil se na svůj statek v Sedlčanech. Zároveň se (po smrti své výrazně starší manželky) žení s mladou Kateřinou, dcerou rybníkáře a spolupracovníka hradeckého hejtmana Jana Zelendara. Od své o 30 let mladší ženy se dočkal šesti dcer, a tak smrtí Jakuba Krčína končí i éra nejslavnějšího rybníkářství v Čechách.

Co jste nevěděli o Štěpánkovi Netolickém, předchůdci Jakuba Krčína? V jaké funkci začínal svou kariéru u Rožmberků? Které rybníky postavil? Jak vznikla legendární Zlatá stoka? K čemu všemu sloužila?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku listopadu.

Rybářství listopad obálka

Objednat si ho od 1. listopadu můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled