Fotografie
Jaroslav okomentoval Obrazem: Vysaze...
před 6 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Na severu Čech ...
před 6 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Candáti jdou do...
před 6 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Zahájení pstruh...
před 6 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
včera

Lín. Zlatý poklad, který se ztrácí před očima

Marek iRybářství 8. července 2022 0 komentářů
lín

foto: Jan Augustynek

Praxe

Lín je pro mě zlatý poklad jara. Naše nejkrásnější ryba. Můžeme ji najít snad ve všech mimopstruhových vodách, ale typické jsou pro ně malé mělké a většinou dost zarostlé revíry. Tam nacházejí ideální podmínky pro život i rozmnožování.

text: Jan Augustynek

Jako snad každý rybář jsem na lovu línů vyrostl. Dokonce byl lín i mou úplně první ulovenou rybou. Všichni to známe: tenký silon, lehký splávek, malý háček, na kterém máme nastraženého hnojáčka, pařenou housku nebo zrnko kukuřice.

REKLAMA

Splávek leží blízko leknínu nebo vodních trav a pomalými drbavými poskoky plynule zajíždí pod vodní hladinu a na konci udice se objevuje malý velký zlatý poklad. Znáte někdo krásnější způsob rybaření? Z každého uloveného lína jsem vždy měl, mám i budu mít velkou radost.

lín
foto: Jan Augustynek

Líny jsem jako malý kluk chytal na jaře doslova pořád. Byly doby, kdy bylo normální chytit i deset línů za vycházku. S tím se bohužel v posledních letech moc setkat nemůžeme. Je až děsivé, jak se za pouhých deset let může revír změnit před očima. Ryby, které jste chytávali, mizí a nové nejsou.

REKLAMA

Lín v délce třicet, čtyřicet cm se v revírech vyskytoval hojně. Dnes již při chycení takového úlovku můžeme hovořit o kapitální rybě. Vždy, když jsem se podíval línovi do očí, jsem v nich viděl smutný výraz. Snad i proto, že již tenkrát věděli, co je čeká.

Kéž by líny chytali i mladí

Líny jsem vždy chytal na skořicové těsto, žížalku, červíky nebo na anýzové kuličky. Vzpomínám na doby, kdy jsem převracel kameny u našeho domu, abych si našel nějakou nástrahu, a naši sousedi mě hnali ze zahrádek. Myslí jsem tehdy býval u vody a zkoušel tyto krásné ryby přelstít. Byl bych moc rád, aby tuto možnost měly i budoucí generace rybářů.

nástraha
Tajná zbraň na velké líny. Foto: Jan Augustynek

Je naprostou nutností, aby nový rybářský potěr začínal u vody s malým proutkem a chytal například právě líny. Ne aby měl na prutech navázané nejrůznější boilie, protože pak nemůže vyrůst pravý rybář srdcem i duší vnímající krásu a kouzlo přírody.

Jsem rád, že jsem se narodil v době, kdy se ještě používaly telefonní budky na ulici a počítače byly skutečnou vzácností. Měl jsem to štěstí, že jsem vyrostl u vody.

lín
foto: Jan Augustynek

Položme si otázku: Proč línů tak rapidně ubývá? Může to být velkým množstvím predátorů? Může to být tím, že si rybář může denně přisvojit 7 kg tohoto rybího druhu? Může to být nevhodnými podmínkami pro život, jako je ubývání zarostlých revírů? Myslím si, že na všem je kousek pravdy a něco by se rychle mělo změnit, jinak naše děti budou znát lína už jen z vyprávění.

Není nutné utloukat rybáře pohledem, když si lína odnese domů. Je ale nesmysl odnést si 7 kg línů pokaždé, když jdu k vodě. Pamatujte, je velmi krásné chytat tuto rybu, ale ještě krásnější je ji v odlesku slunečních paprsků pouštět zpět do vody. Třeba to bude právě ta zlatá rybka, která vám splní tři přání.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled