Patří mezi naše nejoblíbenější kaprovité ryby. Obliba lína je dána nejen jeho poněkud tajemným způsobem života, ale také tím, že spokojeně obývá kdejakou louži. Ve schopnosti přežití je přeborník. Jedinou další rybou s podobně tuhým kořínkem je karas stříbřitý.
text: Jiří Kadubec
Oba druhy zpravidla žijí i v nejmenších návesních rybníčcích, zapomenutých tůňkách v lese. Lín byl a stále je oblíbenou nástrahou na sumce, ale stejně tak bývá vyhledáván gurmány pro své kvalitní chutné maso.
Jak ho lovit
Lín nepatří přímo mezi ryby, které dají rybářovi zabrat. Není ho ale snadné ulovit. Jde o rybu dna, a tak je třeba jí předkládat nástrahy přímo na dno. Co je ovšem u lína složité odhadnout, je záběr. Lín až přes svá masitá ústa nástrahu pojme velmi jemně, a tak kolikrát rybář zasekne do prázdna. I to je úděl rybářů, kteří se na lína specializují.
Jako vhodné metody lovu se jednoznačně osvědčila plavaná s match prutem, popřípadě lehký feeder. Osobně doporučují spíše plavanou, která při dobře sestavené montáži indikuje průběžný splávek veškeré kontakty s nástrahou. A to je přesně to, co právě potřebujeme. Tedy jasnou a přesnou indikaci záběru.
Na co lovit
Ač je lín skromný a zaujme ho jakákoliv nástraha, osobně jsem nejlepších výsledků dosáhl s červíky. Jak s žížalkami, tak mastnými červy. Oboje lín moc rád. Ovšem stejně tak je možné nastražit kukuřici či chlebové těsto. Velcí líni jsou loveni i na mini boilie. Vzhledem k tomu, že nelze v našich podmínkách selektovat lovené ryby, tak samozřejmě nástrahy pro lína budou atakovány i jinými druhy ryb.
Pokud se skutečně chcete zaměřit pouze na lov línů, tak je vhodné vybírat místa, kde se jiné ryby vyskytovat nebudou – třeba pro nedostatek kyslíku. Pravděpodobně se bude na takovém místě vyskytovat spolu s karasem stříbřitým nebo původním (a vzácným) karasem obecným.
Vybavení
Vybavení ani není nutné nějak zvlášť zmiňovat. V podstatě postačí jakýkoliv prut na plavanou nebo položenou. Pro jemné zdolávání a trochu požitku doporučuji použít match prut (určený na plavanou 5–15 g) nebo light feeder, popřípadě wincklepicker. Tyto jemné typu prutů vám dovolí poznat, jak lín bojuje. Což na klasickém kaprovém prutu určitě nepoznáte.
Budoucnost lína
Závěrem bych rád zmínil, že dnes už lín není tak běžnou rybou, jakou býval. Pamatuji si, že jsem chodil cíleně lovit líny k padlému stromu u jednoho rybníčku. Bylo jich tam nepočítaně, ale vždy bylo příjemné mladé línky vrátit vodě. A stejně tak bych to udělal i dnes. Nyní, pokud mám chuť právě na lína, chodím k našim profesionálním rybníkářům a ryby si kupuji z jejich produkce. Myslím, že je na čase nakupovat ryby od našich producentů než dávat přednost mraženým rybám dováženým z ciziny.
Diskuze k článku (0)