Opravdu neplatí žádné pravidlo, že když si člověk za dovolenou zaplatí několik desítek tisíc korun, dostane vždy to nejlepší.

text: Lukáš Dvořák foto: autor

Samozřejmě, že všichni, včetně cestovních kanceláří nebo rybářských průvodců, taktně mlčí o tom, kolik klientů přijede z cest zklamaných a bez úspěchu. Marketingově by tato informace rozhodně nepomohla.

Je třeba si ale otevřeně přiznat, že třeba špatné počasí může zastihnout kohokoliv kdekoliv. Ryba je živý tvor, má své biorytmy a nebude se krmit 24 hodin denně jen proto, že si nějaký suchozemec zaplatil k revíru, kde žije, letenku, povolenku a ubytování.

Povodeň rovněž neustoupí na týden jen proto, že na řeku přijela zahraniční klientela.

Přestože jsem v rámci své rybářské kariéry uskutečnil určitě přes stovku „menších“ výprav po českých a slovenských vodách (tím mám na mysli výlety do 1000 km), popisovat a vyprávět budu o těch zážitcích, za kterými se bylo třeba vydat do destinací vzdálenějších.

Stále však zůstaneme (zatím) v Evropě. Itálie, Španělsko, Polsko a především Norsko jsou státy, které jsem měl možnost rybářsky procestovat při svých přibližně dvaceti rybářských výletech.

rybáři
foto: Lukáš Dvořák

Přestože každá země nebo lépe řečeno každý revír má svá vlastní specifika, jedno mají vždy společné – úspěch nebo neúspěch závisí na několika základních faktorech, které významně rozhodují o tom, zda bude „fotka na facebooku s rybou nebo (jen) s krajinou.“ A právě o těchto faktorech budou články v lednovém a únorovém čísle.

Když si rok dopředu rezervujete u majitelů rybářských kempů nebo u cestovních kanceláří svůj vytoužený výlet, nikdo nedovede říct, jaké bude počasí. A i když pojedete každý rok ve stejném termínu na stejnou lokalitu, garantuji vám, že bude každý rok z pohledu počasí i ryb jiný.

předpověď počasí windy
Aplikace Windy nám pomůže při předpovědi větru. Foto: Lukáš Dvořák

Vítr patří bezesporu k nejdůležitějším faktorům, které mohou pomoci nebo naopak udělat z příjemné dovolené peklo. Zatímco mírný větřík zajišťuje při lovu na lodi pomalý drift, velký vítr kromě rychlého přesunu lodi po hladině zvyšuje i velikost vln a tím eliminuje šanci vůbec na moře vyjet. O mořské nemoci nemluvě.

Zrovna když píšu tyto řádky, sedím na chatě v rybářském kempu kousek za polárním kruhem. Je deset hodin dopoledne a přestože se v tuto dobu za normálních okolností s kolegy pravidelně houpeme v lodi na mírných vlnkách, dnes už druhý den sedíme a díváme se z okna na bílé čepice vln, které jsou všude.

povodeň
foto: Lukáš Dvořák

Za optimální považuji rychlost větru kolem 3-5 m/s. Pokud je vítr slabší, voda „netáhne“ a vy se s lodí nepohybujete. Přestože dravá ryba za potravou migruje, za slabého větru je poněkud těžké ji najít. Respektive je to těžší, než když alespoň trochu pofukuje.

Pokud je vítr o něco málo silnější (kolem 7 m/s), dá se schovat například za ostrůvek nebo výběžek. Při přejezdech na jiná místa je třeba být ostražitější. Pokud rychlost větru přesahuje 10 m/s, je lépe zůstat na chatě.

aplikace YR
Rozšířená aplikace YR prozradí předpověď počasí na více dní. Foto: Lukáš Dvořák

Toto doporučení platí především pro začínající rybáře a lokality, kde je otevřené moře a vlny na velké ploše nabraly na velikosti.

Jak je to s větrem na Baltu? Proč můžete být uvězněni celou rybářskou dovolenou v Norsku uvnitř chaty? Jak ohrozí vaše rybaření v zahraničí silný déšť? Co způsobí povodeň a co naopak nedostatek vody – například ve Španělsku?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku ledna.

Objednat si ho od 1. ledna můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářstvímůžete si ho zařídit zde.

Časopis Rybářství 1/22