Zdatných kutilů je spousta, přičemž jejich velkou komunitu lze najít i mezi rybáři. Ať už to jsou třeba stavěči prutů, vazači umělých mušek, výrobci splávků, pekaři domácího boile…
text: Jiří Rážek
A vůbec to není jen proto, že by našinec chtěl ušetřit peníz za tzv. tovární konfekci, kdepak! Kutilství totiž obecně patří k naší národní povaze.
Hned zkraje musím prohlásit, že i po třech letech celkem úspěšné domácí wobblerové modelařiny jsem zůstal pouhým nadšeným amatérem samozásobitelem, neprovozuji žádnou komerční sériovou produkci.
Samozřejmě, že jsem si prošel klasickým obdobím pokusů a omylů, které někdejším prospektorům wobblerové samovýroby kdysi muselo zabrat času podstatně víc. Můj relativně promptní úspěch i řemeslný posun totiž způsobilo několik okolností.
Tou zásadní je internet! Však jsem zpočátku spoustu času věnoval pročítání dostupných českých internetových diskuzí na dané téma, ba i sledování mraku zahraničních instruktážních videí, učil se od zkušených.
Po necelém roce „studia“ jsem dospěl k rozhodnutí, že jsem připraven do toho jít. Nu, a mojí hlavní motivací pak byla vzpomínka na fascinující okamžik, když jsem před asi čtyřiceti lety chytil první rybu na vlastnoručně umotanou umělou mušku… Právě tohle jsem si chtěl u přívlače s vlastním wobblerem zopakovat!
Abych nezdržoval. Potřeboval jsem nejprve nakoupit patřičné základní vybavení. Výhodou bylo, že ho není mnoho, přičemž v poměru k cenám prodávaných wobblerů jsem za ně utratil asi jako za deset, dvanáct kusů.
Což při průměrné ceně 200 korun za kus nebyl až tak velký výdaj. To nejspíš uzná každý příznivec přívlače, který za sezonu ve vázkách utrhne, zničí či jinak ztratí přes deset koupených wobblerů. Další výhodou je, že k výrobě „home made“ umělé rybky netřeba velkého prostoru.
Lze ji zvládnout i v domácích podmínkách, vyhovuje i malý koutek v panelákové kuchyni… Podstatným atributem výrobního úspěchu je však modelářova rozvaha. Je třeba nikam nepospíchat, vše činit pečlivě a v klidu!
Jaké si k výrobě wobblerů pořídit vybavení? Kde ho nakoupit? Jaké prodejny navštívit? Jak si práci zorganizovat? Proč jsou vlastně Češi tak dobrými kutily?
To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku ledna.
Objednat si ho od 1. ledna můžete také v našem e-shopu.
Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.
Diskuze k článku (0)