Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 8 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 10 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Květen, na kapry vlezem!

Marek iRybářství 20. května 2021 0 komentářů

foto: Michal Kučera

Praxe

Květen je mnoha rybáři považován za jeden z nejlepších měsíců pro lov velkých kaprů. A nutno říct, že oprávněně. Schází se v něm totiž několik příznivých okolností.

text: Michal Kučera

Teplota vody začíná výrazněji stoupat, díky čemuž se kapři začínají intenzivně pohybovat a tím i krmit. Pomalu se začínají chystat ke tření. Shlukují se do oblastí, o nichž zkušení rybáři dobře vědí. Navíc, mnohé ryby se dají v tuto dobu chytit ve své nejvyšší hmotnosti.

REKLAMA

Takže, jak na to, abyste v tuto dobu uspěli? První je výběr místa, respektive nalezení správné oblasti. V květnu jsou ryby málokdy rozjeté po celé vodě. Obvykle se shlukují v menších či větších hejnech do určitých oblastí. A právě ty je potřeba najít. K jejich určení je potřeba znát vývoj počasí a přibližnou teplotu vody.

Je totiž rozdíl, jestli je voda ještě studená a už několik dní vane ochlazující vítr od severu, nebo zda je už dostatečně prohřátá a panuje stabilní slunečné počasí. Kapři jsou na tyto výkyvy velmi citliví. Zejména zjara to zásadně ovlivňuje nejen jejich stanoviště, ale i chuť se krmit.

REKLAMA

Při té teplé variantě budou kapři velmi pravděpodobně preferovat mělčí prohřátější části revíru, jako jsou oblasti kolem rákosových polí, ostrůvků a podvodních vyvýšenin, nebo i v blízkosti břehů, bude-li tam klid. Někde to budou hloubky do metru, jinde se budou lépe cítit ve dvou až čtyřech metrech.

Ovšem ve chvíli, kdy se silněji ochladí, stáhnou se do hlubších míst se stabilnější teplotou vody. Nepoplují kvůli tomu přes celé jezero, ale někam poblíž, kde najdou vyhovující teplotu, dostatek kyslíku, potravy a klid. Právě klid je mnohdy podceňovaným faktorem, na který rybáři zapomínají.

pálava
Na Pálavě, foto: Michal Kučera

Oblast, kde se mohou kapři pohybovat bez toho, aby je někdo rušil, má mnohem větší šanci na úspěch než oblast, kde neustále někdo dupe na břehu, kde projíždějí lodě, dopadají krmítka atd. Kapři někdy klidové oblasti upřednostňují i tehdy, když zde není dostatek potravy. Za ní pak vyrážejí do rušnějších oblastí, mnohdy až v nočních hodinách, kdy je klid i tam.

Ve chvíli, kdy vyberete oblast, kde budete chytat, je potřeba ji dobře zmapovat. Ideální je, pokud ji znáte z předchozích lovů. Stačí pak osadit vytipovaná místa bójkou nebo je vyhledat s pomocí GPS. V opačném případě musíte sednout do člunu a na vodu vyplout s echolotem.

Tam, kde se to nesmí, pak nezbývá než použít mapovací splávek (marker) a loviště prozkoumat a zaměřit pomocí udice. Jsou i místa, která jsou natolik zřejmá, že žádné velké mapování nepotřebují. Například stulíková pole, ze břehu viditelné mělčiny, okraje ostrovů či průplavy. Tam stačí jen přemýšlet a přesně nahodit.

Vnadit hodně nebo málo?

Jednoduchá otázka, ale složitá odpověď. Pokud to s návnadou přeženete a ryby nebudou mít chuť baštit, pokazíte to stejně tak, jako když nebudete dostatečně vnadit ve chvíli, když ryby budou aktivní a hladové. Proto doporučuji mít s sebou dostatek návnady, kdyby nastala ta druhá situace, ale zároveň ji bezhlavě nesypat do vody jen proto, že ji mám nakoupenou na tuto výpravu.

Někdy je situace tak zřejmá, že není třeba otálet. Kapři vyskakují, rybáři v okolí chytají. Jindy se ale není čeho chytit. Pak je lepší začít obezřetně. A pokud se ukáže, že je správný čas a že přicházejí záběry i při úspornějším vnadění, tak teprve pak zvyšovat dávky.

Množství návnady závisí na velikosti revíru a jeho obsádce. Na malé vodě může stačit 0,5 – 1 kg na den i tehdy, když se ryby intenzivně krmí, na velkém jezeře nebo řece může být 1 až 2 kg jen plivnutím do moře. Samozřejmě, je jasné, že mnozí si nemůžou dovolit vnadit několika kilogramy kvalitního dražšího boilie denně. V tom případě je potřeba doplnit boilie o dobře stravitelný partikl a eventuálně i pelety.

trofejní kapr
foto: Michal Kučera

Ať už zvolíte cokoli, nevybírejte jen podle ceny! Levné produkty v sobě kromě lákavé ceny mohou skrývat nízkou kvalitu a tím i nízkou přitažlivost pro ryby. Uvědomte si, že ryby se k návratu do vašeho loviště nerozhodují podle kvality vaší nástrahy, ale podle toho, jak jim chutnalo to, čím zde vnadíte. Takže, na co chytat a čím vnadit?

Osobně se rozhoduji podle okolností. Je totiž rozdíl chytat na panenské vodě bez rybářů a na revíru, kde je ve vašem okolí několik rybářů či dokonce part a kde s nimi doslova bojujete o stejná hejna ryb. V prvním případě stačí i jednodušší boilie spolu s partiklem. Pro zrychlení reakce lze přidat i vařené konopí. Nemáte-li dost boilie, lze je zčásti nahradit halibut peletami. Taková návnada vám rozpočet nezruinuje a na mnoha vodách bude dostačující. Ovšem jsem-li na vodě, kde v mém okolí loví a vnadí jiní kapraři, je zapotřebí nabídnout něco víc, aby kapři upřednostnili právě vás.

Čím vnadím, to nastražuji

Samozřejmě, pokud s boilie vnadím, tak je také nastražuji. Na rozdíl od brzkého jara, kdy chytám téměř vždy s alespoň částí plovoucí nástrahy, většinou používám nástrahu na dno. A to zejména tehdy, když jdu vyloženě po velkých rybách. Pokud je vaší prioritou počet záběrů, je na místě nástrahu nějak zatraktivnit, například použiji pop up.

Další variantou je dip nebo obalovací těsto. Tam, kde je málo záběrů, může zatraktivnění vést i k velké rybě. V případě silnější obsádky vám ale přijde dost záběrů nejběžnější velikosti ryb, která bude v okolí vašeho loviště. Pokud to ale budou kapři o hmotnosti nad 10 kg, proč ne?

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled