Víte, že monté loví francouzští rybáři ručně síťkami? Kolik eur dostanou za kilogram? A jaké množství se vlastně může vyvézt ze země? Daří se nám zarybňovat úhořem české řeky?

text: Marek Kožušník

Úhoř je odedávna jednou z nejtajemnějších ryb. Může za to jeho složitý rozmnožovací cyklus, který pravděpodobně nemá v rybím světě obdoby. Dospělé ryby, které vyrostly ve sladkých nebo brakických vodách celé Evropy, táhnou do vzdálených oblastí Atlantiku Sargasovém moři, kde se přirozeně vytírají. Plůdek se pak odtud vrací strastiplnou cestou do řek, kde vyrostli jeho rodiče.

Tak tomu bylo po miliony let, dokud odvěkou úhoří migraci nezačal narušovat svými zásahy člověk. V cestě jim dnes stojí jezy, zdymadla a přehrady. Do rozsáhlých oblastí Evropy se tak dnes úhoři přirozenou cestou vůbec nedostanou a jejich další výskyt na těchto místech se dá zajistit jen umělým vysazováním.

Mořské proudy nesou plůdky ze Sargasového moře až ke břehům Evropy, kde rybáři mladé úhoře ve stadiu takzvaného monté chytají a pak distribuují po celé Evropě.

Monté z řeky Loiry

V českých podmínkách je výskyt úhoře na vysazování dováženého monté závislý. Například pro Východočeský územní svaz bylo letos úhoří monté naloveno na dolním toku francouzské řeky Loiry a dovezeno 7. dubna na sekretariát Svazu přímo francouzským dodavatelem. Dle informací od dodavatele bylo monté naloveno ručně síťkami tak, aby nedocházelo k poškození úhoříků a následnému zaplísnění.

úhoří monté
foto: Západočeský územní svaz

V rámci Evropské unie jsou na odlov monté jednotlivým státům stanoveny přísné kvóty. Pro Francii je to např. 40 tun monté za rok. Monté ve Francii loví jednotlivci na základě zpoplatněného povolení. Loví z loděk do malých odlovných sítí. Monté pak od jednotlivých lovců vykupují firmy, které ho nabízejí do celého světa.

Lov se provádí za pomoci světla; jeden lovec může nalovit za noc v průměru 2-5 kg monté. Výkupní cena se pohybuje okolo 60 euro za kilo. Díky šetrnému odlovu je monté kvalitní a v našich řekách životaschopné.

Jak se vysazuje

Konkrétně Východočeský územní svaz vysadil v letech 2010-2020 do svých rybářských revírů přes 1170 kg mladých úhořů v celkové hodnotě 14 001 810 Kč. A při průměrném počtu 3000 kusů úhoříků v 1 kg monté to odpovídá 3 510 450 kusů. Za zmiňované období 2010-2020 vykázali sportovní rybáři ve svých úlovcích 21 108 kusů úhořů s celkovou hmotností 15 742 kg. Východočeský územní svaz to uvádí na svých stránkách.

Mladé úhoře vysadili do východočeských revírů místní organizace Chlumec nad Cidlinou, Nechanice, Hořice, Miletín, Nový Bydžov, Vysoké Veselí, Třebechovice pod Orebem, Ronov nad Doubravou, Pardubice, Řečany nad Labem, Přelouč, Hradec Králové, Smiřice, Jaroměř, Moravany, Vysoké Mýto, Nové Město nad Metují, Hrochův Týnec, Týniště nad Orlicí, Lípa nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí, Borohrádek, Choceň, Červený Kostelec, Havlovice a Opočno. 

vysazování úhořů
foto: Karel Němec, Východočeský územní svaz

Do revírů Západočeského územního svazu bylo 7. 4. 2021 vysazeno 54,4 kg monté, což v přepočtu znamená více než 179 tisíc malých úhořů v celkové hodnotě 500 tisíc Kč.  Tyto ryby byly vysazeny do revírů Berounka 7, Berounka 8, Berounka 9, Berounka 10, Mže 1, Mže 2, Mže 3, Úhlava 1, Úhlava 2, Úhlava 3, Úhlava 4, Úhlava 5, Úhlava 6, Úslava 1, Úslava 2, Úslava 3, Úslava 4, Úslava 5 a Radbuza 1A.

Středočeský územní svaz vysadil na počátku dubna do svých revírů celkem 552 900 kusů úhořího monté v hodnotě 1 954 132,9 Kč.

Vysazování úhořího monté finančně podporuje EU, konkrétně Operační program Rybářství.

Stavy monté v posledních letech trvale klesají, jeho dostupnost ovlivňuje rostoucí poptávka odběratelů, zejména na obrovském čínském trhu, kde je úhoř oblíbenou pochoutkou.