Vývoj rybářského náčiní pokročil ve všech oblastech. Na jedné straně se neustále střetáváme s úplně novými produkty, na straně druhé s těmi inovovanými. Stejně je tomu i v případě krmných raket. Ty už dnes vyrábí velké množství výrobců, přičemž se jednotlivé rakety liší barvou, provedením, použitým materiálem, technikou zpracování nebo samotným technickým řešením.

text: Miroslav Fečko

I přes účinnost používání těchto pomocníků mezi rybáři stále panuje jakási obava z jejich využití. Někdy za to může i nesprávná interpretace. Mnozí kolegové za krmnou raketou, která stojí v průměru 250–500 Kč, vidí další vybavení, které se jim nabízí ke koupi.

Nabízí se i spodové udice, speciální spodové šňůry na nahazování, navijáky s rychlým převodem. Pak si člověk snadno začne myslet, že když všechny tyto součásti nevlastní, použití krmných raket je zbytečné. V následujících řádcích se vám budu snažit ukázat pravý opak, a to, že krmné rakety jsou skvělým pomocníkem úplně pro každého. Pro kapraře – specialisty, pro krmítkáře, pro studenty i důchodce.

Krmné rakety mají mnoho pozitiv a pro každého rybáře mohou představovat užitečného pomocníka. Speciální výbavu na ně mít nemusíte. Zakrmit s nimi můžete i s klasickou náhradní udicí – na několik desítek metrů, bezpečně a lehounce. Kdo ale bude chtít dosahovat větší vzdálenosti, ten tomu samozřejmě musí výbavu přizpůsobit.

Najděte si vlastní styl. Pořiďte si raketu, která vám bude vyhovovat. Zvolte si udici a celou sestavu podle vzdálenosti, na kterou chcete nahazovat. Vymyslete si vlastní a speciální krmení do rakety a uvidíte, že se nakonec výsledek dostaví.

Když mám na navijáku navinutý vlasec, potřebuji něco, co prvotní zátěž nahazované rakety vydrží. Používám silnou, ale tenkou pletenou šňůru, kterou spojím jednoduchým uzlem. Důležité je, aby šlo o uzel, kterým se vlasec a pletenka spojí. Při vázání je zapotřebí dbát i na to, aby byl uzel malý. A aby lehce proletěl přes poslední očko prutu a nezpůsobil zadrhnutí nebo zaseknutí odvíjejícího vlasce. Foto: Miroslav Fečko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12