Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera

Kouzlo zimní rybařiny

Marek iRybářství 4. února 2022 0 komentářů
swinger

Vyvěsit swinger a číhat! Foto: Miroslav Poupa

Praxe

Co považuji za zimní rybolov? Pro mě je to chytání ryb ve vodě s teplotou pod 10 ˚C. Není to tedy ani roční doba a ani teplota vzduchu. Měřítkem je teplota vody.

text: Miroslav Poupa

Za zimní rybolov nepovažuji například chytání u výtoku teplé vody z elektrárny – tam ryby baští ostošest i v třeskutém mrazu.  Jestli na břehu stepuje na kost promrzlý rybář a drkotá zuby, to je zase až tak nezajímá. Voda je teplá, proto jejich metabolizmus jede na plné obrátky.  Ve studené vodě je ale všechno jinak.

REKLAMA

Nevím, jak vy, ale osobně mám radost z každé ulovené ryby a nemusí být zrovna velká. O to víc to platí v zimě, kdy není snadné přimět rybu k záběru a ani se k vodě nedostanu tak často, jak by mi bylo milé. Každá šupina se zkrátka počítá.

Čert a kapr nikdy nespí!

Opravdu, kapr v zimě nespí, jen se chová jako zpomalený film – je líný a zbytečně neplýtvá energií. A že nežere? To je spíš hojně rozšířená nepravda. Kapr totiž potravu přijímá i ve velmi chladné vodě, jen mnohem méně. Stačí mu zobnout si drobného sousta jednou za den či dva.

REKLAMA

A pak dlouhou dobu tráví. Jeho toulky za potravou jsou tak krátké, jak je to jen možné. Šetří energií, aby ve zdraví a síle dožil jara.  Důkazů, že kapr v zimě skutečně žere, existuje již řada – ať už se jedná o snímky podvodních kamer, fotky úspěšných zimních lovců nebo vcelku běžné úlovky kaprů při lovu na dírkách.

Počasí

Velmi nadějné jsou náhlé oblevy, ale beznadějné není ani dlouhodobější stálé, byť chladné počasí. Vyplatí se sledovat předpověď počasí, ať už na internetu nebo přímo v mobilu. Zní to jednoduše, ale kdo z nás si může plánovat rybolov podle počasí? Já ne.

štika
Překvapivý úlovek na plovoucí kuličku. Foto: Miroslav Poupa

Když mám čas a chuť, jedu k vodě bez ohledu na podmínky. Ačkoliv jsem se dočetl, že dobrá šance na ulovení ryby je během dne a největší za slunečního svitu, nejvíce svých zimních kaprů jsem ulovil spíš za horších světelných podmínek – tedy brzy ráno, k večeru nebo v noci.

Bohužel toto noční dobrodružství si můžeme dopřát jen na soukromých revírech nebo na některých zahraničních revírech. Na našich svazovkách bychom se dostali do křížku s Rybářským řádem.

Lokalizace

Jak jsem už zmínil dříve, kapři v zimě neplýtvají energií zbytečnými výlety za potravou. Pokud se vám poštěstí najít místo, kde se ryby v zimě zdržují, máte z poloviny vyhráno. Šance na úlovek je slušná!

Máte-li vodu zmapovanou z letních výprav, je to velká výhoda. Úspěšná letní místa totiž mohou být produktivní i v zimě. Neplatí to sice vždy, ale neobvyklé to není. Při chytání na neznámé vodě se budete muset spolehnout na svůj instinkt nebo jen věřit, že prostě na ryby natrefíte.

Znám pár míst, která nejsou ničím zvláštní, přesto jsou celoročně úspěšná. Důvodem je pravidelný přísun krmení. Je vcelku jedno, zda jsou „krmiči“ milovníci vodního ptactva (pár drobků vždy propadne až ke dnu) nebo samotní rybáři.

zima
Zimní pohoda. Foto: Miroslav Poupa

Znám jednu chatu přímo u vody, kterou její majitel pronajímá. Týden co týden se tam střídají rybáři a sypou do vody stovky kilogramů krmení. Není divu, že na takovém místě se ryby zdržují i dlouhou dobu po odjezdu posledního turnusu.

Uvedu další příklad. Na své oblíbené řece jsem se v zimě pravidelně potkával s jedním kolegou. Obden prohazoval své místo rozmočeným pečivem a kroupami. Soudě podle jeho úlovků se mu to vyplácelo.

Na stojatých vodách patří mezi nadějná místa přechody mezi hloubkou a mělčinou (zlomy dna), různé podvodní překážky – popadané stromy, zatopené keře, zbytky zaplavených budov, kamenné náspy apod.

Na řekách a říčkách jsou to pak rozhraní tišin a proudu, točáky, příčné hráze, soutoky řek a říček, potopené překážky, mostní pilíře, nadjezí, místa pod či nad zdymadly. Za zvýšeného stavu hladiny i keře v bezprostřední blízkosti břehu či slepá ramena.

Zjemnit se vyplatí

Ryby nemají takovou sílu, jako v teplé vodě, proto se vyplatí zjemnit na maximum. Používám jemné náčiní, slabé šňůrky a titěrné háčky. Zatím mám pocit, že to funguje – velkou většinu zaseknutých ryb se mi daří dostat do podběráku.

bivak
Mrazivé ráno. Foto: Miroslav Poupa

Vše samozřejmě záleží i na podmínkách, v nichž lovím – do potopených stromů bych se s dvacítkou vlascem rozhodně nevydal.  Riskovat utržení vlasce i s rybou zkrátka nehodlám.

Na rybnících či pískovnách s velmi čistou vodou chytám se zcela povoleným vlascem (slack-line). Je to efektivní a má to i své zvláštní kouzlo. Chce to jen překonat počáteční nedůvěru v tuto metodu.

Krmení

Metabolizmus kapra je zpomalený a k nasycení mu stačí jen málo. Jak jsem již zmínil, sem tam si něčeho zobne a pak zase dlouho odpočívá a tráví. Mým cílem není kapra nasytit, ale upoutat jeho pozornost natolik, že přijme mou nástrahu. 

Nástrahy

Mé oblíbené zimní nástrahy se od těch letních prakticky neliší. Jen se zaměřuji na ty, z nichž se i ve studené vodě dobře a rychle dokážou uvolňovat lákavé látky.

Jedná se především o nadipované boilie či pop-up (plovoucí), kuličky obalené těstem nebo různými dobře rozpustnými sypkými látkami (extrakty, Robin Red, chilli atd.), pelety s nižším obsahem oleje, Bonduelle kukuřici nebo třeba dobře nadipovanou gumovou kukuřici. Výčet není zdaleka konečný, přesto je dostatečně obsáhlý – stačí si jen vybrat.

Jsem tak trochu „konzerva“, proto i v chladné vodě chytám na stejné boilie jako v létě. Prakticky střídám tři druhy – Magickou oliheň, G2 nebo Pikantní švestku. Jestli na nich něco upravuji, tak je to průměr.

Větší kuličky ořezávám na menší průměr. Díky tomu, že naruším vnější vrstvu kuliček, se z nich snadněji uvolňují atraktory. Tip: Vhoďte svou oblíbenou kuličku do sklenice studené vody, uložte ji do lednice a sledujte, co se bude dít. Zjistíte tak, jak boilie „pracuje“ ve studené vodě.

Ovocná nebo sladká příchuť boilie?

Je až neuvěřitelné, jak často se tako otázka opakuje na mých oblíbených rybářských stránkách. Zimní či letní příchutě považuji za mýtus. Vůbec nejde o příchuť (esenci) jako takovou, ale o nosič, na který se váže (etylalkohol, olej, glycerol atd.).

kapr
To je 11 kg živé hmotnosti z vody o teplotě 4 °C. Foto: Miroslav Poupa

S jahodou na olejové bázi v zimě díru do světa neuděláte. S nějakým „smradem“ na etylalkoholu či glycerolu máte určitě větší šanci. Úplný základ však vidím ve složení směsi boilie, která musí být dobře rozpustná a stravitelná – a to i v chladné vodě.

Návnady

Pokud ve v létě snažím vyhýbat různým krmítkovým směsím (mívají i označení Method mix), abych si do loviště nenatáhl všelijakou droboť, v zimě je to naopak. Má spotřeba krmítkových směsí je poměrně nízká.

Loviště se snažím krmením jen „pocukrovat“ a ryby zaujmout. Kromě směsi se dají použít i např. drcené boilie, pelety s nízkým obsahem oleje, konopí s chilli, do měkka uvařená pšenice, Bonduelle kukuřice apod. 

Při zakrmování postupuji vždy podle stejného, časem prověřeného mustru… Nejprve do vybraných lovišť nastřílím pár koulí krmení a pak už jen přikrmuji prostřednictvím „patron“ s krmením v PVA punčoše umístěné u háčku nebo pomocí krmítka.

Když už je řeč o krmítku… Zaslechl jsem názor, že používání krmítka je „nekaprařské“.  S tím nemohou souhlasit, jde přece jen o použití prostředku k dosažení požadovaného cíle.

Častější přehazování

S jedním prutem se vždy snažím aktivně pracovat – cca každou hodinu přehazuji a pokaždé cíleně někam jinam. I tak se dá najít správné místo, odkud budou chodit záběry. 

Změna místa, ryba jistá!

Toto pravidlo platí při vícedenních výpravách, zejména pak na větších vodních plochách. Nemá smysl sedět na jednom fleku jako trubka a doufat v záběr ryby, která v lovišti možná ani není.

Identifikace záběru

Nečekejte jízdy, při kterých se z navijáku jen kouří. Párkrát se mi to sice stalo, ale šlo o výjimečné případy. Většinou se ryba ohlásí jemným popotažením vlasce, přičemž swinger spadne o pár čísel dolů, nebo se přilepí k prutu a jen se klepe.

lín
Zimní lín na pidikuličku. Foto: Miroslav Poupa

Občas se záběr projeví jen přihnutím špičky. Takže si pípáky seřiďte na nejvyšší citlivost, lehce vyvěste swingery a buďte ve střehu!

Zacházení s rybou

Když se teplota vzduchu pohybuje nad nulou, není třeba rybě na namočené podložce věnovat zvláštní péči. Pokud však mrzne, snažte se omezit pobyt kapra na břehu na nezbytně nutnou dobu a zajistěte, že se nedostane do kontaktu s namrzlou podložkou. Mráz může tělo ryby snadno „spálit“. Následky pak mohou být pro rybu fatální.  

boilie
Method mix s konopím. Foto: Miroslav Poupa

Ulovíte-li v zimě pěknou rybku a toužíte se s ní vyfotit, snažte se aspoň omezit kontakt vašich rukou s rybím tělem na absolutní minimum.

Nikdo z nás přece nechce narušit rybě její ochrannou slizovou vrstvu a způsobit jí zdravotní komplikace.  Žádná, opravdu žádná fotka za to nestojí. Zima je pro ryby krušným obdobím a mají jediný cíl – přežít! Tak jim to nedělejme ještě těžší. Dobře se oblékněte a vyrazte k vodě – je tam krásně i v zimě!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled