Konec roku je tady, přichází čas bilancování a plánování sezony příští. Většina rybářů už odložila rybářské nádobíčko k zaslouženému odpočinku, každým rokem však přibývá nadšenců, kteří loví celoročně.

Text: Zdeněk Hofman, kresby: autor

Není se čemu divit, vždyť místo sněhových závějí a ledových okovů přichází velmi často doslova jarní počasí. Sluníčko svítí, stromy kvetou a rybám vlastně ani nedojde, že se mají již dávno odpočívat zahrabané v bahně nebo pod břehem.

Vzpomínka na staré časy

Dřív patřily zimní měsíce údržbě rybářského cajku a doplňování výbavy. Navijáky se rozebraly, umyly benzínem a důkladně promazaly tukem nebo olejem. Pruty se očistily, poškozená očka vyvázala a pak přišel čas výroby rybářské bižuterie.

Do forem jsme odlévali olůvka různých velikostí a z balzového dřeva zase vytáčeli splávky. Soustruh vyrobený z vrtačky byl jednoduchým, ale perfektním pomocníkem. Pingpongové míčky nebo zátky od šampusu navlečené na vytvarovaný ocelový drát se proměnily na čihátka, kterým všichni říkali policajti.

Nejnapínavější byla povrchová úprava. Barvením se dalo všechno zpackat nebo naopak vytvořit skvost, který se všem líbil. Domácí výroba měla svoje jedinečné kouzlo, díky kterému měl každý rybář svoje originální a nezaměnitelné nádobíčko.

Vyráběly se i židličky a vidličky

Vidličky pod pruty patřily v obchodech mezi nedostatkové zboží, což byla velká výzva především pro kutily. Díky zlatým českým ručičkám byly u vody ke spatření až neuvěřitelné výtvory. Od jednoduchých z ohnutého drátu, až po opravdová umělecká díla v podobě vysouvacích nerezových vidliček se spoustou štelovacích šroubků.

S úsměvem jde všechno líp

Jako kreslíř jsem měl už dávno odevzdané kreslené vtipy do posledního čísla legendárního humoristického časopisu Dikobraz a svět byl tak nějak veselejší. Možná to je proto, že jsme na všechno zlé zapomněli, ale možná to tak opravdu tenkrát bylo. Proto i letos přicházím na sklonku roku s další tuplovanou porcí kreslených vtipů. Slogan S úsměvem jde všechno líp byl heslem Dikobrazu a pevně věřím, že to platí i dnes.

Do nového roku přeji všem čtenářům hlavně pevné zdraví, pevnější než ta nejsilnější šňůra na sumce, radost ze života a pochopitelně ty největší ryby, jaké kdy v našich vodách plavaly. No a navrch i jednu zlatou rybku jako bonus.