Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 4 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 7 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Kladivo Českého vikinga: lov v Chorvatsku (1)

strunc 23. srpna 2020 0 komentářů

Zahraničí

Čas dovolených je tady. V letních měsících dochází v rybářské obci ke stěhování národů. Dlouho očekávané výpravy se stávají skutečností a početné tlupy lovců, lačnících po trofejním úlovku, vyrážejí z jedné strany republiky na druhou. Naopak rybáři z druhé strany se přemístí na stranu první. Díky teorii, že největší ryby žijí co nejdál od bydliště, nezůstane žádné místo opuštěné.

Text: Zdeněk Hofman, foto: Lenka Hofmanová

Pravdou je, že počet rybářů v našich revírech o něco klesne, protože převážná část členů ČRS je ženatá a musejí vyrazit i na rodinnou dovolenou. Někteří ortodoxní vyznavači domácí rybařiny nesou tuto skutečnost nelibě. Manželky s dětmi totiž ze všeho nejvíc touží po hřejivém sluníčku a mořském příboji. Jakákoliv vzpoura je nemožná, protože ženy rybářů tolerují celoroční absenci svých protějšků v rodinném středu. A tak je nepsanou povinností předem kapitulovat, nechat rozplynout sen o metrových štikách a začít přemýšlet, jak si ukrátit dlouhou chvíli v tom kterém přímořském letovisku.

REKLAMA

Chytrý muž nejen naoko ožije už při samotném výběru destinace. Pokud manželka zatouží poznat krásy např. Chorvatska, s pomocí mapy je možné vybrat lokalitu, kde do moře ústí nějaká řeka. Výborná je například Cetina v Omiši, kde je možné zakoupit povolenku a legálně rybařit. Pokud takové místo nevyberete, přichází na řadu mořský rybolov.

Chorvatské pobřeží je plné malých breberek. Obry lovit nebudeme, na to se musíme připravit předem. Větší ryby se dají při troše štěstí ulovit brzy ráno nebo za soumraku a v noci. Mezi ceněné druhy patří třeba pražman obecný. Ve dne narazíme v pobřežních partiích na samé pidiryby, které okamžitě likvidují jakoukoliv nástrahu. Nudit se rozhodně nebudeme.

REKLAMA

Pokud doufáme, že patříme mezi schopné rybáře, neměl by být problém ulovit všechny dostupné druhy ryb. „Soutěžní“ lov nás zcela pohltí. Mořské ryby se dají velmi dobře přirovnat k našim sladkovodním. Přelstít ouklej nebo plotičku není problém, ale co třeba mazaný tloušť, opatrný bolen nebo candát? Podobné nálady a chování mají totiž i mořské potvůrky, které se prohánějí v křišťálově čisté vodě. Po několika pokusech zjistíme, že to nebude vůbec jednoduché.

Volba strategie

Na prut zapomeňte! Ryby vás vidí stejně tak dobře, jako je vidíte vy a rybáře s prutem poznají okamžitě. Mám na mysli zkušené ryby, mezi které patří například cípalové, kteří dorůstají až do 50 cm a tvarem připomínají naše jelce. Hojně se vyskytují v přístavech mezi moly, ale zastihnout je můžeme i na pláži. Pro lov je ideální zvolit odlehlejší místo, nejlépe na útesech mezi kameny. Turisté mívají velmi často panickou hrůzu z mořských ježků a skalnatým úsekům se vyhýbají.

Průzkum a vhodné nástrahy

Echolot nahradí ploutve, maska a šnorchl. Při hledání vhodného loviště nalovím i nástrahy. Mořské ryby jsou všežravé a hlavně dravé. Živí se drobnými živočichy. Dobře berou na maso ze škeblí nebo na ráčky, kteří žijí v opuštěných ulitách různých plžů. U břehu se dají nasbírat přílipky (viz foto), které se vyskytují velmi hojně na skalách a balvanech. Nejlepším způsobem sběru je porušení schránky kamenem nebo odloupnutím pomocí nože.

Lov

Rybařit můžeme ze břehu, přístavních mol nebo útesů. Prostě všude, kde jsou ryby. Mě uchvátil lov kombinovaný se šnorchlováním. Na kousek klacíku namotám asi šest metrů slabého vlasce (0,15 mm), na který navážu miniaturní háček a zatížím bročky.

Vyvážení udice má zásadní význam. Pokud je broček moc těžký, klesá rychleji než nástraha a ryby utočí na něj. Nástraha musí klesat pozvolna, ale nesmí být zase příliš nadnášená, protože jde potom špatně ovládat a stává se snadnou kořistí rybek, které lovit nechci. Pozornost ryb získám tak, že se potopím na dno a zpřevracím několik balvanů. Do zvířeného kalu okamžitě najedou labužníci z celého okolí.

Kromě velmi početného hejna rybí drobotiny mi začnou dělat společnost i větší rybky, zejména kanic písmenkový a pyskoun duhový. Oba druhy jsou mnohem ostražitější a získat jejich důvěru mi dá dost práce. Několikrát se opakuje již zmíněný problém se spouštěním a nástrahu zhltnou malé rybky.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled