Překvapený jihoafrický rybář Don Marx našel v tlamě ulovené ryby něco, z čeho naskakuje husí kůže. Jde o parazita, který pronikne žábrami do těla ryby a požírá její jazyk. Mladík pořídil vůbec první fotodokumentaci tohoto druhu parazita.
text: Marek Kožušník
Když Don Marx otevřel tlamu uloveného tříkilového mořana natalského (Argyrozona argyrozona), spatřil v ní obrovského cizopasníka. Zdánlivě modrooký parazit hleděl z rybí tlamy přímo na překvapeného rybáře.
Cymothoa springbok je parazitický korýš, který se nechává unášet oceánem a hledá hostitelskou rybu. Pak pronikne do těla ryby žábrami a přichytí se na kořen jazyka. Neprokrvovaný jazyk nakonec odumře. Cymothoa nahradí rybí jazyk svým vlastním tělem napojeným na rybí chuťové nervy, aniž by to napadené rybě nějak vadilo.
Cymothoa se dále živí částečně krví, kterou saje z kořene jazyka hostitele, částečně slizem ryb, které hostitelský dravec loví. Přiživuje se tak na potravě ryby. Jde o jediný známý případ, kdy parazit dokonale nahradí orgán hostitele.
„Jsem mořský vědec a ryby lovím odmalička, viděl jsem spoustu parazitů, kteří žijí v rybách a žralocích,“ řekl sedmadvacetiletý Don Marx, který v Kapském městě studuje ochranu moří. Nic ho ale nemohlo připravit na chvíli, kdy otevřel tlamu mořana a uviděl „modrookého mimozemšťana s fousy, který na něj zíral“.
Don Marx věděl, že o tomto rodu parazitického korýše existuje jen velice málo informací, proto se rozhodl úlovek řádně zdokumentovat. Fotografii později zaslal profesoru Nicovi Smithovi, který jej označil za nově objevený druh rodu Cymothoa.
„Ryba ztrácí kvůli parazitovi krev, jinak ale nedochází k žádnému dalšímu poškození ryby. Parazit by se z ulovené ryby neměl odstraňovat, pokud ji chcete pustit zpět do vody. Způsobilo by to její smrt v důsledku ztráty krve,“ upřesňuje Don Marx. Parazit zahyne ve chvíli, kdy zahyne hostitel.
Diskuze k článku (0)