Rybí přechody na jezech, hrázích nebo u vodních elektráren jsou klíčové pro migraci ryb. Doposud přibývaly tempem jednotek ročně. Podle ochranářů ale už druhým rokem žádné nové projekty na stavbu rybích přechodů nejsou. Informoval o tom Deník.cz.
text: Marek Kožušník
„Investoři stále čekají na vypsání nových dotačních výzev Operačního programu životní prostředí,“ řekl Deníku.cz odborník na péči o vodní ekosystémy Pavel Marek z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Státní podniky Povodí Labe, Vltavy, Ohře, Odry a Moravy evidují na seznamu priorit zprůchodnění říční sítě v nejvyšších kategoriích dohromady třiadvacet míst.
„Jedním ze zásadních je Střekov v Ústí nad Labem, proti proudu vstupní brána na naše území. Tamní rybí přechod je starší a funguje jen omezeně pro některé druhy ryb,“ doplnil pro Deník.cz Pavel Marek.
Podle Jiřího Musila z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, který se svým týmem sledoval funkčnost střekovského přechodu, jím i tak migrují během sezony desetitisíce ryb. „Pokud by byl přechod bezproblémový, dozajista půjde o stovky tisíc mnoha rybích druhů Labe,“ sdělil Deníku.cz.
Konkrétně na Labi je nejvýznamnější tažnou rybou vedle úhoře říčního (Anguilla anguilla) především losos obecný (Salmo salar).
Až několik desítek lososů každoročně připlave z moře do českých řek. Nejčastěji se vracejí na trdliště do řeky Kamenice, a to díky mnohaletému reintrodukčnímu programu. Rybáři každoročně vypustí do českých řek desítky tisíc malých lososů.
Diskuze k článku (0)