Prověřit postup policistů při vyšetřování otravy Bečvy mají jejich kolegové, kteří se v případu sami angažovali. A podle ředitelství policie ve Vsetíně je to naprosto v pořádku. Informovaly o tom včera Seznam Zprávy.
text: Marek Kožušník
Okresní soud ve Vsetíně vrátil v květnu kauzu, v níž policie stíhá společnost Energoaqua a jejího ředitele Oldřicha Havelku, policii zpět k došetření. S vysvětlením, že vsetínští policisté nedostatečně vyšetřili okolnosti havárie na řece Bečvě ze září roku.
Informovali jsme o tom zde.
Loni v říjnu podal současný ministr školství Petr Gazdík (STAN) trestní oznámení na způsob, jak detektivové vyšetřují otravu řeky Bečvy. S jeho oznámením ovšem žalobci naložili tak, že kritizovaní vyšetřovatelé mají vlastně prověřit sami sebe.
Seznam Zprávy nyní získaly dokumenty, z nichž vyplývá, jak policie takové rozhodnutí obhajuje. Vysvětlení v polovině letošního března poskytl za ředitelství policie Zlínského kraje šéf územního odboru Vsetín Ladislav Pajdla – svým usnesením odmítl vyloučit vsetínskou kriminálku z prověřování trestního oznámení vůči vlastním detektivům.
Základem Pajdlova argumentu je, že otravu řeky Bečvy vyšetřuje Oddělení hospodářské kriminality Vsetín, zatímco prověřování přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti má na starosti Oddělení obecné kriminality Vsetín. Které ovšem sídlí ve stejné budově jako oddělení hospodářské kriminality.
„Pouhý profesionální vztah mezi policisty, byť mohou být zařazeni na stejném pracovišti, nemůže vést k obecné pochybnosti o možnosti těchto policistů nestranně vést trestní řízení,“ vysvětlil plukovník Pajdla.
Plukovník Pajdla navíc podle Seznam Zpráv přiznal, že vyšetřovatelé z obecné kriminálky (ti, kteří dnes prošetřují postup svých kolegů) se na začátku podíleli i na vyšetřování havárie na Bečvě.
Ministr Gazdík proti jeho rozhodnutí podal na začátku května stížnost. V odůvodnění pak nadále trvá na tom, že vyšetřovatelé vsetínské kriminálky mohou být vůči svým kolegům podjatí a z prověřování trestního oznámení mají být vyloučeni.
Gazdík odmítá Pajdlův argument, že profesionální vztah mezi policisty nemůže vést k obecným pochybnostem o kvalitě jejich práce. Požádal proto krajské ředitelství policie o zrušení usnesení šéfa vsetínské kriminálky.
Gazdíkovy pochybnosti o vsetínských vyšetřovatelích posílil i rozsudek soudu, který vrátil kauzu policii k došetření.
„Z usnesení soudu vyplývá, že policie neodvedla dostatečnou práci a nenašla ani jeden přímý důkaz, který by měl dosvědčit jejich verzi havárie. Vše tedy z mého pohledu o to více nahrává teorii zločinného spolčení, což je hlavním motivem mého trestního oznámení z října 2021,“ řekl Seznam Zprávám ministr, který ze Zlínského kraje pochází.
Celý případ otrávení Bečvy je navíc politicky citlivý, protože nedaleko oblasti havárie stojí i chemička DEZA, která patří skupině Agrofert expremiéra Andreje Babiše (ANO).
Diskuze k článku (0)