Nemáte problémy s padáním menších ryb? Na pletené šňůře mám bezuzlově navázaný háček Longshank Nailer č. 6 s rovnátkem – červíkem. Používám boilie velikosti 24 mm, které mám na návazci z fluorokarbonu, volně klouzajícím po ramínku háčku mezi zarážkami na háček ve vzdálenosti 1,5 cm od obloučku háčku. Vše originál Carp R Us. Délka návazce je 25 cm, vše je zakončeno napevno uchyceným 80g olůvkem. Pokud se zadaří a boilie vezme kapr o hmotnosti kolem 10 kg, háček sedí perfektně. Nicméně takový kapr je u mě jedním z deseti, zbývajících devět se po krátkém souboji vypne. Můžete mi, prosím, poradit?

Odpovídá: Karel Nikl, foto: autor

Váš dotaz je častý, pokusíme se tomu společně přijít na kloub. Háčky Longshank Nailer svým tvarem vedle skvělé zachytávací schopnosti v kapří tlamce mají také vámi popsané specifikum.

Při zatížení a tahu během zdolávání u nich totiž dochází k mírnému pružení, které v určité situaci může způsobovat vyřezání ryby. Výrazněji je tento problém vidět u Longshanku velikosti 6, který je poměrně dlouhý a páka na jeho hrot je veliká a tudíž má o něco větší tendenci se vyříznout.

Jeho zachytávací schopnost je ale naprosto nedostižná, což vám potvrdí snad 9 z 10 kaprařů, kteří kdy tyto háčky použili. Paradoxně je lepší na silové zdolávání a do vázek používat raději velikost číslo 8 nebo tvar háčku, jaký má například Cranked hook vel. 6 nebo Cranked hook velikosti 8.

Klíčovou věcí v takové situaci je především skutečnost, že se to stává jen u ryb s velmi měkkou tlamkou, tedy menších ryb, řekněme do 6 kg. Proto vám větší kapři na háčku drží. Těžší kapr má tlamku houževnatější a mírné pružení háčku nemůže způsobit jeho vyříznutí.

V  případě častého padání ryb zkrátka vyměňte háček a použijte ten s krátkým a rovným ramínkem,  doplněný o rovnátko Mouthsnagger.

Druhou příčinou vašich potíží může být i opatrné sbírání kaprů. To se čas od času stává každému, i mně. Kapři zkrátka v období třeba jednoho až dvou dnů berou nástrahy opatrně nebo nestandardním způsobem a i jasný záběr je někdy velmi těžké proměnit v úspěch.

V takovém případě může nastat opravdu problém, který lze vyřešit buď velmi výrazným prodloužením vlasu (8–10 cm), což málo kaprařů udělá, nebo jednoduše, použitím co největšího háčku. Nebojte se použít opravdu velký háček, třeba Deep Gripper velikosti 1/0, může to být jediný lék na potíže. Vím, že se vám zdá nepřirozené nasadit takovou kotvu, ale funguje to.