Jaká složka z těch, které boilie obsahuje, je pro jeho úspěšnost nejdůležitější?

odpovídá Michal Kučera

Když budu jmenovat jednu, nebude to pravda. Stejně tak, jako kdybych řekl, že všechny. Jsou složky, které pro úspěšnost nejsou tak důležité, ale boilie by bez nich nedrželo nebo by bylo velmi drahé. Pak jsou přísady, které dodávají boilie chuť, ale samy o sobě nejsou až tak atraktivní. Mám tím na mysli třeba klasické rybí moučky.

Mnohem více úspěšnost ovlivňují atraktory a extrakty, jako je například krill, Robin red, různá koření, GLM extrakt, játrové prášky, Belachan a podobně. Stejné je to u tekutých složek, kde právě tyto atraktivní tekuté složky na bázi koření, mořských živočichů či jater výrazně zvyšují úspěšnost boilie.

Samostatnou složkou jsou esence. Mnohdy právě ony rozhodnou, jestli se ryba pokusí boilie pozřít, nebo ne. Dobrá esence někdy může částečně vyvážit i jinak horší složení boilie, alespoň při krátkodobém použití. Vedle toho jsou tu i sladidla a chuťové stimulátory. Osobně například rád používám kouzelníky Spice, Cream či Fruit Cajouser od Nutrabaits, což je něco právě jako sladidlo se stimulátorem dohromady.

Nejsilnější složkou jsou esenciální oleje. Někdy mohou výrazně dopomoci k úspěšnosti boilie. Pozor ale na jejich dávkování. Když to vše shrnu, jsou více či méně důležité složky boilie, ale hlavní je všechny dát dohromady tak, aby spolu dokonale ladily. Pak se vám podaří vytvořit úspěšné boilie.