Chytám na jednom jezeře, které je hodně zarybněné menšími kapry, do délky 45 cm. Existují selektivní boilie? Zkoušel jsem už různé techniky, jak se vyhnout malým kaprům. Nahazoval jsem dále od krmného místa, přestal krmit partiklem a method mixem, ale žádný z těchto postupů nepomohl.

Odpovídá: Karel Nikl

Nejprve musíte mít jistotu, že se v dané lokalitě větší kapři skutečně chytají. Existuje spousta vod typu „Chyť a odnes“, kde o větší kapry nezavadíte. Revíry se každý rok zarybňují za účelem následného vychytání. Na těchto vodách je to každý rok stejné, velký kapr tam nemá šanci dorůst.

Předpokládejme však, že na vašem oblíbeném revíru kapři jsou. Pro selekci záběrů od malých ryb je vhodné používat jen dobře vysušené boilie, bez partiklu a method mixu, jak už jste to zkoušel.

Zakrmovat musíte také pouze hodně vysušenými boilie. Další možností je velikost nástrahy. Jedna z variant je opravdu velký průměr koulí, až 40 mm, další pak nastražení 3–4 kuliček o průměru 24 mm. Takovou nástrahu malý kapr s obtížemi nasaje a velký ji zase stejně obtížně vyplivne.

Poslední věcí, kterou doporučuji, je experimentování s délkou vlasového přívěsu. Nebojte se nastražit boilie dál od háčku. Jednu 20–24mm potápivou kuličku doplňte o plovoucí (na panáčka) a vlas udělejte tak dlouhý, aby byl panáček 4–6 cm od obloučku háčku. Při volbě boilie dejte přednost masovým příchutím.