Namáčíte krmné boilie před jeho vhozením do vody?
odpovídá Michal Kučera
Velmi dobrá otázka. Prošel jsem v tomto ohledu třemi vývojovými stupni. Ten první kdysi, to jsem nenamáčel, protože boilie bylo bráno jako tvrdá nástraha na velké kapry, tak jaképak namáčení.
V té druhé jsem naopak namáčel téměř pokaždé, neboť jsem pochopil, jaké to může mít výhody. Zejména to urychlí akceptaci boilie od kaprů, protože namáčené boilie působí, jako by leželo ve vodě už několik hodin.
Kaprům tak může připadat bezpečnější než právě vhozené suché boilie. Boilie po delším namočení navíc už pracuje, nepůsobí tam jen esence, ale spíš přirozenější vůně ostatních sypkých a tekutých ingrediencí. To vše napomáhá k tomu, aby ho kapři rychleji přijali.
Další výhoda namočeného boilie je, že tolik nepřijímá pach bahna. Pokud nasákne dostatek vody, už do sebe nenatáhne mnoho okolních pachů. Toť vše výhody.
A teď ta třetí fáze. Před pár lety jsem si uvědomil, že namáčené boilie nemusí být ve všech situacích lepší než suché. Ono totiž výrazně změkne a stává se dostupnější i pro menší kapry a nechtěné druhy ryb. A pokud vás zajímají jenom velcí kapři, tak stojí za uvažování, jestli boilie máčet, nebo ne.
Já třeba na nedávných závodech máčel jen první den, dva. Do úplně první várky jsem přidal i booster, abych to celé zatraktivnil. Jelikož se ale na závodech bodovali jen kapři nad 10 kg, od třetího dne jsem víceméně používal suché tvrdé boilie. Aby více odolávalo menším rybám a vydrželo tak v lovišti déle.
Takže poslední roky používám jak namáčené, tak i suché boilie. Snažím se vždy přemýšlet, které mi v tu chvíli poslouží lépe. A podle toho se rozhoduji.
Hodně úspěchů!
Diskuze k článku (0)