Mám dotaz ohledně použití olejů v chladné vodě (asi 7 °C). Obvykle používám klasický lososový olej, ale nejsem si jist jeho účinností právě v chladné vodě.  

Odpovídá: Karel Nikl, foto: autor

Existují oleje, které dobře fungují i ve studené vodě. Pomocí technologické úpravy (winterizace) získávají schopnost netuhnutí při nižších teplotách. Pouhým okem nelze takto upravený olej rozpoznat.

Rybářům poradím jednoduchý trik, jak poznají dobrý olej, který můžou v zimních měsících používat. Stačí si několik různých olejů odlít do malých lahviček a dát je na několik hodin do ledničky.

rybí olej

Pak uvidíte, jakou mají oleje hustotu. Olej, který si nejvíce zachová svoji přirozenou viskozitu, použijte do vašich boilie. Oleje, které nejsou winterizované, se vlivem chladu změní v tuk. Takové oleje nedoporučuji používat ani v letních měsících.

Nejideálnější olej do studené vody jsou RR oil, RR oil aktiv, olej z tresčích jater a některé lososové oleje. Jsou to léty prověřené produkty. RR oil a RR oil aktiv je speciálním postupem upraven tak, že se velmi dobře rozpouští i ve studené vodě a navíc působí i jako skvělý atraktor. Je tedy ideální i pro použití do zimních nástrah. Jeho využití je vhodné celoročně v kombinaci s dalšími oleji, kdy je doporučíme míchat zhruba v poměru 1:1. Do studené vody RR oil použijte samostatně.