Mezi jakými hodnotami se pohybuje doba rozpadu boilie a proč je důležitá?
odpovídá Michal Kučera
Rozpad boilie může být velmi rychlý, řekněme i během jedné hodiny. Některá boilie se naopak nemusí rozpadnout vůbec. Jen nabobtnají, a pokud je ryby nepozřou, zůstávají dlouhou dobu na dně. Standardní rozpad boilie se však pohybuje mezi 6 až 24 hodinami od vhození do vody. Je přitom samozřejmě počítáno s určitou aktivitou bílých ryb nebo jiných živočichů, kteří do boilie narážejí a okusují je, protože bez toho by byl rozpad mnohem delší. Ale to se obvykle na našich vodách neděje, naopak třeba v létě bývá problém, aby vám tam i jinak pevná nástraha vydržela déle než pár hodin.
Nejrychleji se rozpadají rozpustná boilie, jako je například Spiceman WS nebo chytací řada TactiQ. U ní se jedná opravdu o hodinu dvě, snad jen ve velmi chladné vodě o něco déle. To je důležité v situacích, kdy máte málo času nebo potřebujete hodně záběrů. Tedy při krátkých vycházkách, závodech a podobně. Taková boilie jsou také výborná tehdy, když jsou ryby neaktivní. Nebo ve velmi chladné vodě.
Boilie se středně rychlým rozpadem se dá použít ve většině situací. Ať už jde o celodenní, víkendový či týdenní lov, střídmé i silnější vnadění, stejně tak i při většině ročního období. Pevné boilie s pomalejším rozpadem, jako je třeba Gangster, Fanatica nebo Liverix, může být skvělé ve chvíli, kdy vám bílé nebo menší ryby příliš rychle rozbíjejí návnadu či nástrahu.
Tvrdé boilie jim odolá mnohem déle a dokáže vydržet do doby, než se k němu dostane ryba správné velikosti. Důležité je to zejména při lovu na velkou vzdálenost, neboť není nic horšího, než mít při vyvážení na několik set metrů záběr za záběrem od malinkých kaprů nebo nechtěných druhů ryb.
Zcela nerozpustné boilie, o nichž jsem mluvil v úvodu, mezi něž patří mnoho velmi levných produktů, bych nedoporučil vůbec používat. Někde je kapři vysbírají, ale budou ho dlouho trávit, jinde mohou vysbírat jen část a zbytek nechají ležet. A pak si s ním můžete zcela znehodnotit jinak dobře zvolené místo.
Diskuze k článku (0)