Trh je doslova nasycen materiály a doplňky k návazcům. Největší důraz je kladen na oklamání smyslů kapra tak, aby ho jeho zvědavost donutila sebrat nastražené boilie na „neviditelném“ návazci.
text: Jan Kořenek
Všichni ale víme, že neviditelnost neexistuje. Přesto nám vhodně zvolená montáž a materiál návazce může pomoci námi nalíčenou past zamaskovat a zvýšit tak šanci na úlovek.
Naší cílovou rybou je kapr, jehož schopnost učit se a vnímat okolní změny prostředí neměli podceňovat. Je to zvláštní a velmi zvědavý tvor, což dokazuje např. v oblíbenosti nástrah, jako jsou různé variace barev pop up boilie.
Při průzkumu prostředí využívá kromě očí také postranní čáry. Tento významný orgán zachycuje a přenáší pohybové podněty, kterými mohou být např. plovoucí předmět stejně tak, jako hlasitý rybář na břehu. Nesmíme opomenout ani zvířecí instinkt, který je spojen se strachem z neznámých i známých věcí.
Právě proto bychom se měli soustředit na kapří zvědavost a touhu prozkoumat naše místo s nastraženým boilie. Hlavní důraz bychom měli klást především na atraktivní krmení a dokonalou prezentaci montáže. Jde přece o snížení rizika vyplašení a pocitu nebezpečí pro kapry na krmném místě.
Aktuální situace u vody
Při navazování koncových montáží vycházím z aktuální situace u vody. Velkou roli hraje samozřejmě také roční období a čistota vody. Návazce se snažím sestavit tak, aby kapři mou past neodhalili, popřípadě ji vnímali jako část podvodního světa. Všechny použité materiály by měly být zcela nenápadné.
Revíry, na nichž lovím, mají převážně štěrkové nebo pískové dno. A voda v takových jezerech je po většinu sezony čistější a viditelnost vyšší. Věřím, že právě za takových podmínek hraje velkou roli k výrobě koncových montáží a návazců velkou roli použití fluorokarbonu.Převážnou část sezony si vystačím se dvěma, maximálně třemi druhy návazců a montáží.
Jako hlavní materiál pro jejich výrobu a sestavení jsem začal volit už jen zmíněný fluorokarbon. Ať už jako šokový návazec (Clearwater Shockleader), nebo hotové montážové systémy – nástavce (Clearwater Speed leader a Safety Helicopter Rig).
Hlavními přednostmi použitého fluorkarbonu je pro kapry jeho ztížená viditelnost, rychlá potápivost a nulová tvarová paměť. Dále pak snadné sestavení a rychlá výměna jednotlivých částí.
Helikoptéra
Na prvním místě v průběhu rybářské sezony je pro mě helikoptérová montáž pro nahazování do větších vzdáleností. Z původních „helikoptér“ jsem přešel na montáž Safety Helicopter Rig od Carp´r´Us, která je sestavena právě z fluorokarbonu.
Proti klasickým helikoptérovým montážím má menší hmotnost a tím i menší odpor vzduchu při nahazování. Další výhodou je menší spotřeba jednotlivých dílů – korálků, fixačních převleků a také samotných montáží (poškození olověného jádra). Rovněž při utržení montáže je ryba schopna se olova velmi snadno zbavit.
In-line montáž
Na jaře a na podzim však chytám většinou na velmi krátké vzdálenosti, mnohdy jen několik metrů od břehu. A právě v tento okamžik přichází na řadu má druhá nejoblíbenější montáž a sice in-line montáž za použití fluorokarbonových návazcových materiálů, nebo již hotových systémů.
Zejména pak v kombinaci s vhodně zvolenými olovy téměř splyne se štěrkovým a písečným dnem. Velmi jsem si oblíbil nástavec Clearwater Gizmo Speed leader. Tento vodič nahrazuje olověnku, pletenou šňůru, popřípadě hadičku proti zamotání. Je vhodný pro použití v extrémně čistých lokalitách a těžkých podmínkách.
Délka celého nástavce je 92 cm a k dostání je v nosnosti 30 a 50 lb. Vodič je na jedné straně osazen Gizmo obratlíkem pro snadnou výměnu koncového návazce, na druhé zataveným očkem pro spojení s kmenovým vlascem. Vzhledem k tuhosti materiálu jej snadno použijete provlečením přes kterékoliv in-line olovo. Při použití in-line montáže může dojít ke snadnějšímu zamotání návazce než u jiných sestav.
Zamotání omezíme zkrácením návazce (popřípadě použitím fluorokarbonu, či ztužené návazcové šňůrky) a také samozřejmě převlekem proti zamotání, který navlečeme na návazec a po připnutí do obratlíku jej přes něj přetáhneme.
Možná si řeknete, zda je nutné vymýšlení složitých montáží, vždyť kapr je a bude vždy jen rybou. Přesto se zkuste v době, kdy kapři nebudou zrovna hýřit aktivitou, zamyslet nad vámi použitou koncovou sestavou. Třeba právě použitím „nastražené pasti“ v podobě pro kapry hůře rozpoznatelného fluorokarbonu, dosáhnete úlovku vysněného kapra.
Diskuze k článku (0)