Kapr na vláčku patří do sáčku. Tak zní staré rčení rybářů, kteří se aktivně věnují přívlači. Ti kapra při lovu občas podseknou na wobbler nebo na gumu. Už jste však někdy slyšeli o tom, že by se na vláčku dali lovit kapři cíleně? A za tlamku?!

Text: David Štrunc, foto a video: Ondřej Cupal

Kapr a přívlač. Dva zdánlivě nesouvisející pojmy. Představte si člověka, který se věnuje lovu kaprů a potom člověka, který pouze vláčí. Napadlo by někoho, že se tyto dvě věci dají spojit? Ale je tomu opravdu tak, kapři se na vláčku dají lovit i cíleně. Pojďme se podívat, jak na to.

Nástrahy

Nejprve bychom si měli říct, které nástrahy jsou vhodné. Z našich krabiček budeme vybírat ty nejmenší. Ideální jsou nymfy, napodobeniny ráčků a jiné vodní havěti. Těžké jigové hlavičky nechte raději doma a použijte je na candáty nebo štiky, my si vystačíme s hlavičkami do 5 gramů. Osvědčila se mi žlutá barva nástrahy, to však neznamená, že na revírech, kde je velký rybářský tlak, nebudou lépe fungovat přírodní vzory.

Kapr není dravá ryba, proto nikam nespěchá

Vybavení

Nástrahám musíme přizpůsobit také výbavu. Prut stačí kratší, kolem dvou metrů. Používám šňůru o průměru 0,08 mm, pokud máte raději vlasec, sáhl bych po tloušťce 0,20 mm, ze stejného průměru dělám i návazec fluorokarbonu za šňůru. Důležitou součástí výbavy je naviják. Používáme jemné náčiní na lov těžkých a bojovných ryb, brzda tedy musí pracovat naprosto čistě.

Záběry

I v podzimních měsících potkáte kapry ukryté v padlých stromech. Velmi často je můžete vidět, jak se vyvalují pod hladinou mezi větvemi. A právě tady budeme lovit. Nahodíme co nejblíže k větvím a necháme nástrahu dopadnout na dno. Často se stane, že kapr spolkne nástrahu ještě při propadu. Proto používáme lehké hlavičky, na kterých nástraha nepadá tak rychle.

Pokud dopadne nástraha až na dno, musíme ji začít oživovat. Kapr není dravá ryba, proto nikam nespěchá. Nástrahu musíme vést opravdu pomalu a mezi jednotlivými „skoky“ čekat delší dobu.

V praxi to vypadá následovně: nástraha dopadne na dno, počkám 3 sekundy a lehce ji špičkou přizvednu. Udělám otočku navijákem a opěj ji nechám dopadnout na dno a čekám.

Záběry nejsou tak razantní jako od okounů nebo candátů. Je třeba nespoléhat jen na prut, ale sledovat také šňůru. Jakmile se jen nepatrně zatřepe nebo máte pocit, že nástraha už propadává moc dlouho, přisekněte.

Zdolávání kapra je náročné a buďte připraveni na to, že se vám nepodaří vytáhnout všechny, které zaseknete. Alfou i omegou celého souboje je nepustit rybu do větví. Jakmile ji dostanete na volnou vodu, máte napůl vyhráno.

Až kapra vylovíte, zamyslete se nad tím, jestli opravdu platí přísloví „kapr na vláčku patří do sáčku“. Vždyť je to krásný pocit přelstít kapra na umělou nástrahu a když ho pustíte, může se vám to podařit znovu.

Vezměte při nejbližší příležitosti vláčecí prut a hurá na kapry!