Text: Ivo Novák, foto: autor, fishhunter.cz
Jak se chlad dostane na kůži, je všechno špatně a z pěkného dne se stává utrpení. Jsou výrobky, které pobyt v přírodě člověku zpříjemňují. Je dobré o nich vědět a ještě lepší je používat.
Mezi produkty, které mohou pomoci rybářům prožít mrazivý den u vody, patří kapesní ohřívač. Jeho teplo je nám kdykoli k dispozici a v případě, že ztuhlé prsty nezvládnou navázat utržený háček, nabízí okamžitou pomoc.
Někdo namítne, že stejnou funkci dokáže splnit i vařící čaj v termosce. K prohřátí prstů během chvíle, kdy ztuhlé prsty budou svírat teplý kalíšek, asi ano. Ale kapesní ohřívač je mnohem lepší. Je několik druhů.
Daly by se rozdělit podle užitnosti na jednorázové a ty, které lze použít opakovaně a podle toho, co vlastně teplo v kapse vytváří. Jednotlivé druhy se pokusím popsat.
Chemické jednorázové sáčky
U těch závisí především na velikosti sáčků. Velké dokážou hřát déle. Výrobce uvádí, že až 24 hodin. Nevím… Počítejte spíš s poloviční dobou. Tyto sáčky se do kapsy nevejdou, hodí se třeba pod košili. Menší sáčky samozřejmě hřejí kratší dobu. Malé do kapsy jen několik hodin.
Vytváří teplo kolem 40 stupňů. Tyto jednorázové sáčky obsahují většinou směs železných a dřevěných pilin, dřevěného uhlí, soli a jílového minerálu. Vše je v sáčku z netkané tkaniny zabalené do igelitového obalu. Po vyjmutí se spustí oxidace a jejím vedlejším produktem je právě teplo.
Chvilku trvá, než se sáček ohřeje. Reakce se dá urychlit promnutím mezi prsty, tedy promícháním složek. Reakci lze pozastavit vrácením do obalu. S využitím zbytku tepla neotálejte. Je lépe ho využít při jedné návštěvě u vody. Uložením v porušeném obalu reakce probíhá sice pomaleji, ale během několika dní můžete sáček vyhodit.
Chemické sáčky pro opakované použití
Ty jsou výhodnější. Pořizovací cena je zhruba dvojnásobná oproti jednorázovým. Použít se dají opakovaně. Jejich princip je založen na vlastnostech octanu sodného, který má na rozdíl od vody jiné vlastnosti tuhnutí. Uvnitř sáčku s octanem je železný plíšek. Jeho prohnutím vznikne piezoelektrický výboj, který uvede několik molekul octanu do pevného skupenství.
Reakce probíhá dál, než se celý sáček promění do skupenství pevného. Tím vzniká teplota okolo 40 stupňů. Příprava k opětovnému použití je jednoduchá. Stačí sáček ponořit do vroucí vody na dobu, než se z pevných krystalů znovu vytvoří tekuté skupenství.
Trvá to 10-20 minut podle velikosti a obsahu sáčku. Tepla si ale v chladném mrazivém dnu moc neužijete. Zhruba po 20 minutách musíte použít další sáček. Životnost sáčku je udávána na stovky cyklů. Většinou ale dříve dojde k porušení obalu nebo zlomení plíšku.
Teplo do kapsy na tuhé palivo
Jde o krabičku obdélníkového tvaru, která je dlouhá zhruba 10 cm, uvnitř vystlaná nehořlavou tkaninou a opatřená železným rámečkem, který slouží k tomu, aby zamezil kontaktu obalu s doutnajícím palivem.
Za palivo se používají lisované tyčinky kruhového nebo kapkovitého tvaru vyrobené lisováním z částic dřevěného uhlí. Tyčinku je třeba zapálit, nechat rozhořet alespoň jeden centimetr a potom vložit do krabičky a řádně uzavřít, aby nedošlo k samovolnému otevření. Doba hoření je zhruba 5 hodin.
Větší účinnosti se dosáhne zapálením tyčinky z obou stran. Doba použití je pak ale samozřejmě poloviční, ale teplota vyšší. První půlhodinu se nedoporučuje krabičku otvírat, jinak se přeruší proces hoření.
Výhodou těchto mini kamínek do kapsy na tuhá paliva je, že si můžete nadávkovat množství na dobu, jakou plánujete ohříváček používat. Když třeba jen na dvě hodiny, stačí použít buď polovinu tyčky, nebo ji zapálit z obou stran. Problém je ale se zapalováním ve větrném počasí a pokud jsou tyčky skladované ve vlhkém prostředí.
Při doutnajícím procesu zplodiny částečně unikají ven z krabičky. Není to ale nic tak otravného, co by člověku znepříjemňovalo pobyt v přírodě. Někdo si možná bude připadat jako na grilovačce.
Benzínový kapesní ohřívač
Palivo je jasné. Pomůcka se podobá velkému benzínovému zapalovači. Spodní část je vyplněna vatou a slouží jako zásobník paliva. Horní částí je víčko, které je děrované. Pod ním se ukrývá titanová síťka, pod kterou probíhá katalytické spalování výparů z benzínu. Aby došlo ke vzplanutí, je třeba síťku správně naplněného ohřívače nahřát po dobu 10-15 sekund plynovým zapalovačem. Sirkami se zapalovat nedoporučuje, aby nedošlo k ucpání pórů.
Správné plnění má podstatný vliv na funkci. Jako palivo by se měl používat benzín do zapalovače. Automobilovému se zdaleka vyhněte. I technickému benzínu na čištění skvrn. Ideální je benzín do Zipo zapalovačů.
Je sice dražší, ale bude vám sloužit perfektně. Plnění probíhá tak, že sejmeme titanovou síťku a do vaty nalijeme požadované množství benzínu. Dávkování je třeba vyzkoušet. Po nalití se spodní část ohřívače otočí dnem vzhůru, aby přebytečné množství benzínu, které není schopné se udržet ve vatě, vykapalo. Ve velmi chladném a větrném počasí se špatně zapaluje.
Vydrží ale hřát ze všech ohřívačů nejdéle, takže pomůcku můžeme zapálit už v teple domova. Udávaná spotřeba na hodinu provozu je 3 g paliva. Lahvička benzínu Zipo vydrží zhruba na 5-8 dávek. Doba hoření je minimálně 12 hodin a teplota dosahuje 50-60 stupňů. A to i za mrazu.
Kůži nepopálí, ale když se rozehřeje, je problém ohřívač udržet v holé dlani. Proto má svůj látkový obal, kam ho můžete ukrýt. Není vhodné ho používat v uzavřených prostorách, ale do přírody je to ideální pomocník.
Když se rozhodnete si tento výrobek pořídit a zpříjemnit si tak chvíle na rybách, prostudujte si pečlivě návod. Navázání utrženého háčku za mrazivého dne zmrzlými prsty je někdy problém. Když máte ohřívač, chvilku si ho podržíte mezi prsty a vše jde v pohodě.
Při rybaření nerad nosím rukavice a při delším pobytu už ani kapsy bundy ruce dostatečně neprohřejí. Ohřívač do kapsy je velice praktickou pomůckou a dobrým pomocníkem. Rozhodně i dobrým tipem na dárek pro každého rybáře.
Diskuze k článku (0)