Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 10 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 19 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Kam za kapry na podzim?

Marek iRybářství 6. října 2021 0 komentářů
podzim

foto: Michal Kučera

Praxe

Podzim bezpochyby patří k nejlepším měsícům pro lov kaprů. Kapří instinkt velí, že je nejvyšší čas vydatně se nakrmit před přicházející zimou. Chladnější, větrem prokysličená voda k tomu jen dopomáhá. A tak se mnohem snadněji než v jiných obdobích můžete dočkat bohatých úlovků či trofejních ryb.

text: Michal Kučera

Jde jen o to, abyste dokázali zvolit správný revír, jeho správnou část a lovné místo. Zatímco během září, kdy je ještě voda prohřátá, nelze udělat výběrem lokality chybu, v průběhu října už to může být jiné. Proč? Mohou přicházet první mrazivé noci či vícedenní silnější ochlazení.

REKLAMA

To ovlivňuje zejména malé revíry s menší průměrnou hloubkou. Na zarostlých pískovnách může zase docházet k odumírání travin, což negativně ovlivňuje kyslíkové poměry. A ve velkých a hlubokých nádržích, jako je například Orlík, dochází k přesunům hejn ryb do jiných částí.

Proto může být obtížné je v tu dobu lokalizovat. Neříkám tím, že byste se měli těmto vodám na podzim vyhýbat, to ne, jen je potřeba brát na zřetel zmíněná fakta a když se pokusíte zjistit aktuální situaci na daném revíru, neprohloupíte.

REKLAMA

Dvakrát měř, jednou řež

Osobně proto lokalitu, kde budu chytat, nevybírám dlouhodobě předem, nýbrž se snažím ve chvíli, kdy se blíží výprava, shánět informace z jednotlivých vod. Přihlížím k aktuálnímu počasí a jeho vyhlídce na dny, kdy budu u vody.

Jednoduše řečeno, pokouším se najít optimální revír za daných podmínek a okolností. Neodradí mě, když mi někdo řekne, že neberou, ale pokud je ta informace seriózní, na lehkou váhu ji neberu.

Několikrát jsem jel k vodě nebo do oblasti, o níž jsem měl informace, že se tam delší čas jen paběrkuje. Třeba dělají něco blbě, říkal jsem si. Ale přes značnou snahu jsem to výrazně změnit nedokázal. Kapři tam prostě z nějakého důvodu nechtěli být, nebo se alespoň nechtěli krmit. V takovém případě se můžete i přetrhnout, ale ryby neošálíte sebelepší taktikou a ani sebelepším krmením.

Požehnaný říjen

Naopak, pokud se vám podaří objevit oblast, která v tu chvíli kaprům vyhovuje, můžete nalézt zlatý důl. Na mnohé z říjnových rybolovů vzpomínám s úžasem dodnes. Například na středním toku Labe jsem jednoho deštivého dne měl téměř třicet záběrů od středně velkých a větších kaprů.

Na svazové pískovně se mi v tomto období během pár dnů podařilo ulovit nádherné kapry o hmotnosti 18 a 22 kg a navíc ještě několik dalších přes 15 kg.

kapr
foto: Michal Kučera

A na jednom slovenském jezeře jsem během tří dnů ulovil desítky ryb, z nichž mnohé atakovaly 20kg hranici. Určitě bych ale našel ještě mnoho dalších podzimních vzpomínek, které se nesmazatelně zapsaly do mé mysli. Říjen je prostě z hlediska ryb požehnaný.

Pár slov k volbě lokality a místa

Co všechno je potřeba zvažovat? Například to, jaký je stav vody. Na podzim je na mnoha revírech nižší hladina, což může z některých jinak zajímavých částí revírů udělat zónu bez větších ryb. Ba tam ryby nemusí být vůbec.

Na řekách zase naopak v období dešťů mohou být určité úseky prakticky z hlediska lovu mimo hru, neboť se tam nedá udržet ani velmi těžká zátěž. Stěžejní je také počasí, zejména vítr. Pokud míříte na velká jezera, doporučuji si zjistit, kam vál několik dní před zahájením lovu a kam pravděpodobně bude foukat v jeho průběhu.

Důležité je i to, jestli jde o studený severní vítr, který mnohdy výrazně ochlazuje vodu, nebo teplejší západní až jihozápadní, který ji spíš prokysličuje. V prvním případě se totiž jako nejlepší varianta mohou ukázat oblasti skryté v závětří, chráněné před studeným větrem.

V druhém případě bývá naopak nejlepší vybrat si místo na návětrné straně. Zvlášť tam, kde vlny dokáží rozvířit dno a vodu zcela zakalit. V tu chvíli se často pletou i velké zkušené ryby, které jinak během roku k záběru nepřesvědčíte.

Množství návnady

Nejtěžší volba! Je to vážně někdy loterie a těžko se dávají obecné návody, protože to, co funguje jeden rok, nemusí platit ten následující. Například na jednom revíru jsem během jednoho podzimu slavil skvělé úspěchy v podobě nádherných úlovků při použití masivnějšího krmení.

Dával jsem hodně řepky a 5 až 8 kg boilie denně k oběma bójkám. Záběry se dostavily hned od druhého rána a s větší či menší intenzitou vydržely po všech pět dní mého pobytu. Ovšem za rok ve stejném období a na stejném místě (dokonce i při podobném počasí a teplotě vody) silnější krmení nefungovalo.

návazec
foto: Michal Kučera

Tři dny jsem byl bez záběru a první ryby jsem dosáhl až čtvrtý den, kdy jsem úplně přestal krmit. To stejné se mi přihodilo o čtrnáct dnů později, kdy jsem se tam vrátil. Tentokrát už jsem začal krmit mnohem méně.

Přesto jsem první záběry měl až v době, kdy jsem krmení zredukoval na 0,25 až 0,50 kg na prut. Nechytal jsem sice moc ryb, ale jejich hmotností průměr byl kolem 17 kg. Méně tak někdy může znamenat více.

Pokud mi jde vyloženě jen o větší kapry, vnadím většinou pouze s boilie. A to spíš většími průměry. Když není voda ještě moc studená, volím tvrdé, 24mm kuličky. Většinou krmím stejnými boilie, na které i chytám. Na některých vodách (nebo při silnějším ochlazení) sahám po kořeněných dráždivých boilie. Jsou to sice druhy určené spíš pro vyvolání co nejvíce záběrů, mnohdy ale na ně přijde záběr i od těch největších ryb.

Jestliže vám ale o největší kapry nejde, návnadu můžete doplnit o vařený partikl nebo pelety. Musíte ale počítat s tím, že na místě krmeném kukuřicí to se záběry od velkých kaprů valné nebude. Určitě se budou pohybovat nablízku, možná si i zobnou, ale přesvědčit je k záběrům bude obtížné.

Tato taktika funguje snad jen na menších revírech nebo malých řekách, na velkých či prochytávaných vodách jen zřídkakdy. Proto jediné, co občas s sebou kromě boilie vezu, je řepka. Ta někdy naopak dokáže pomoci i při lovu velkých kaprů, jindy ale podobně jako ostatní partikl přitahuje menší ryby.

Co nastražit?

To už je na vašich zkušenostech s daným revírem. Osobně mnohde volím tvrdé, 24mm boilie bez jakéhokoli zatraktivnění. Jinde zase 20 až 24mm boilie silně naložené v dipu, na dalším revíru 16mm kuličky v kombinaci s malinkou, 10mm plovkou, nebo ½ 14 mm pop up.

nástraha
foto: Michal Kučera

Samotné plovoucí boilie na podzim až tolik nepoužívám. Pokud ale mé hlásiče delší dobu mlčí a ryby se ukazují poblíž, vyzkouším i tuto variantu. Výrazně zbarvená a silně navoněná nástraha, umístěná kousek nade dno, často dokáže vydráždit k záběru i rybu, která se jinak v tom místě nekrmí.

Podzimní lovy mají své neopakovatelné kouzlo. Už koncem léta se nemohu dočkat, až nastane čas, kdy se po ránu kouří z vody, slunce už nepraží, ale příjemně hřeje, a kdy kapři dostávají od přírody povel, že nastal správný čas dát si k snědku něco dobrého.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled