Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 6 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 8 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Kam s prutem na ledě? No přece do stojánku!

strunc 29. února 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Ivo Novák, foto: autor

Někdo to neřeší a odkládá prut na led. Stačí natočit kličku navijáku tak, aby plnila funkci podpěry a pokud je proutek správně vyvážen, proč ne? To ale jen v případě, že na ledě neleží vrstva sněhu. Samozřejmě, že je možné sníh odhrnout. Při každém záběru vám ale nezbude nic jiného, než se sehnout až na zem. Tento způsob bych bral jako krajní řešení.

Koumáci

Kdo s sebou nosí brašnu, krabici s nástrahami nebo batoh, může proutek odkládat tam. Nebo na židličku. Rybáři jsou koumáci a během několika posledních let jsem se setkal se spoustou prototypů stojánků, od úplně jednoduchého řešení, až po propracované skládací modely, které lze využít i během běžné rybářské sezony. Absolutně nejjednodušší i praktické je odkládat prut na nádobu s krmením. Stačí přesvědčit manželku, aby koupila správný prášek na praní přesně v tom obalu, který se pak hodí místo stojanu. Na dno hranatého kbelíku si připravíme krmení. Tím se zatěžká a zvýší se u něj stabilita. Není to praktické? Krmení máme po ruce a proutek můžeme odkládat přímo přes něj.

REKLAMA

Komu vadí, že mu prut překáží při zakrmování, může si vytvořit další jednoduchou pomůcku, kterou je obyčejná spirála vytvořená z drátu. Ta na obrázku je z mosazného a ten není příliš pevný. Ocelový by byl vhodnější. Tento model je velice jednoduchý a rychlý na výrobu, ale je třeba do něj prut zastrkovat. A při záběru to není příliš pohodlné.

Obyčejné rybářské vidličky má doma asi každý

Do ledu ale zapíchnout nejdou. Leda byste si z domova vzali vrtačku. Řešení to je, ale když se během dne rozhodnete k přesunu jinam, uvrtáte se. Mnohem praktičtější je stojánek vzít do ruky a kdekoli ho použít. Ideální variantou je drátěný model vytvarovaný ze silného svářecího drátu, nebo slabé ocelové kulatinky. Svojí funkci plní skvěle, ale vytknul bych mu, že povrch bude oxidovat a stojánek nelze složit. Musí se transportovat v této podobě. Raději mám modely, které lze rozebrat a složit do přepravní brašny.

REKLAMA

Model, u kterého je křížový základ vytvořen z voděvzdorné překližky, rozebrat jde. Jako podpěry byly použity zakrácené klasické rybářské vidličky, které jdou nastavovat i výškově. Ocelové trubičky, do nichž se zastrkávají vidličky, jsou zapuštěné do rámu. Při transportu se vytáhnou, kříž rozpojí a vše lze složit do batohu. Dobrý kutilský nápad, který jde realizovat za pomocí pilky, vrtačky, rašple, pilky na železo a pilníku. Obdobný model lze vytvořit i z ocelové páskoviny. K výrobě je ale třeba mít už i svářečku. Do tohoto modelu lze zastrčit vidličky bez krácení a jeho stabilita je větší. Záleží, jak širokou uděláte rozteč spodní základny. Osobně bych volil trochu širší než je na obrázku. Jiný stojánek je zase vyrobený z hliníkových profilů.

Komu se nelení, tomu se zelení

Na trhu je už dnes poměrně široká nabídka stojánků, od jednoduchých hliníkových trojnožek, až po univerzální stojany, které lze použít k lovu na položenou během celé sezony. Výrobci se předhánějí v tom, kdo vytvoří lepší a praktičtější stojan. Někdy ale stačí sáhnout po materiálu, který máme doma. Podle mě nemá cenu zbytečně utrácet větší peníze za něco, co využijeme jen na několika zimních vycházkách a pak se nám to válí někde v regálu.

Vhodnější je investovat nějakou tu korunu navíc a koupit si feederovou trojnožku, na kterou lze montovat už jen přídavné držáky, které jsou k námí, nebo si je s trochou šikovnosti vytvoříte sami. Ruku na srdce… Na tom, jaký kdo má stojan na prut, zase tolik nezáleží. Stojan ryby nechytá. Mnohem důležitější je na co, s čím, kde a jak kdo ryby chytá. Stojánek slouží jen k tomu, aby rybáři zpříjemnil a usnadnil chvíle na ledě. Své opodstatnění má stojan vlastně jen při lovu na položenou. Při ostatních způsobech lovu se lze bez něj obejít.

Mít jasno, to je to, oč tu kráčí

Když budete vybírat stojánek, předem musíte vědět, co od něj očekáváte. Zvažte jeho praktičnost, skladnost, účelnost, způsob provedení, stabilitu, z čeho je vyroben, jaká je jeho pořizovací cena. Než nakoupíte, porozhlédněte se na internetu. Rozdíly v cenách jsou někdy až nečekaně značné.

Co dělá každý slušný rybář

Osobně používám feederovou trojnožku s nastavitelnou hrazdou. Mám tak možnost prodloužit vzdálenost mezi držáky a místo držáků používám feederové  podpěry, na které lze odložit i v případě potřeby dva pruty vedle sebe.

I když máte pěkně odložený prut ve stojánku, brzdu povolenou, nebo překlopený řadič, tak se od nastražených prutů se nevzdalujte! Když budete muset vykonat potřebu, nebo si zajít pro svačinu do auta, či na gulášek do kiosku, nástrahu VŽDY vytáhněte z vody. Každý slušný rybář to dělá.

Nejde o to, že byste mohli přijít o svůj prut. Ale ryba, která pozře vaši nástrahu během vaší nepřítomnosti, s ní stačí objet půl revíru, může zamotat sestavy ostatním rybářům a sama se někde zamotat a utrápit. Přijdete o pár desítek metrů vlasce, ty vem čert. Horší je, co se stane s nebohou rybou.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled