Prosinec je měsícem, kdy už můžeme pomalu bilancovat, jaká ta poslední sezona vlastně byla. Mnoho rybářů v tomto období už na ryby z různých důvodů nechodí a spíše sledují rozmary počasí v teple domova.
Text: Ivo Přibyl foto: autor
Jsou mezi námi však výjimky potvrzující pravidlo. Rybáři, kteří jdou za svou zálibou nehledě na venkovní teplotu. Takoví rozhodně zaslouží obdiv a osobně před nimi hluboce smekám. Právě pro takové nadšence přinášíme další díl z našeho seriálu Kam na ryby. Tentokrát padl výběr na mimopstruhový revír Želetavka 2, na kterém hospodaří PS Jemnice.
Nejprve si popíšeme revír textově, podíváme se na náhled mapy z digitálního atlasu rybářských revírů ČR a pro dokreslení atmosféry přidáme také ilustrační fotografie.
461 156 | ŽELETAVKA 2 | PS Jemnice | 26,0 km | 8,0 ha |
Přítok Dyje. Od jezu Růžičkova mlýna v Bačkovicích až k pramenům.
Svojí velikostí Želetavka 2 významné vodní toky ČR rozhodně nepatří, na druhou stranu si na ní spolehlivě zalovíme a můžeme chytit základní druhy ryb vyskytující se na našem území.
Dominuje kapr
Pokud si pomohu tabulkou předpokládaných úlovků vycházející z dostupných statistik úlovků na tomto revíru, pak pomyslný žebříček vypadá takto: kapr, cejn, pak dlouho nic a následují lín, candát, okoun, pstruh obecný, štika, úhoř, amur, tloušť, sumec a lipan.
Další druhy ryb pod souhrnným názvem „ostatní“ by se (co do počtu ulovených kusů) zařadily na třetí místo.
V tomto ročním období je potřeba pro zvýšení pravděpodobnosti úspěšného lovu volit velmi jemné náčiní a tomu přizpůsobit také sestavu celé udice. Jelikož na jednom místě dlouho asi nevydržíme, bude nejvýhodnější sestava na plavanou se splávkem.
Ideálně použijeme prut v délce 300 – 360 cm s akcí 20 – 50 g. Hloubka vody na Želetavce 2 při standardní výšce hladiny (kterou předpokládám spíše nižší) rozhodně nepřevýší délku prutu, proto si můžeme dovolit doplnit sestavu o pevný splávek.
Díky němu můžeme pohodlněji měnit hloubku ponoru i se zmrzlými prsty. Vlasec doporučuji o průměru do 0,16 mm, háček s očkem velikosti minimálně 8. Jestli budou podmínky pro rybolov příznivé a vlasec nebude přimrzat k očkům prutu, pak můžete zkusit také lov na feeder.
Lze použít úplně jednoduchou průběžnou montáž s boomem a krmítkem, kam pro zatraktivnění a rychlejší přilákání ryb přidáme krmítkovou směs pro zimní rybolov. Při lovu buďte, prosím, obezřetní a opatrní. Je zima, klouže to a lehce může dojít k úrazu. Doporučuji mít u sebe neustále nabitý mobil pro případ potřeby.
A na závěr opět trochu historie samotného města Jemnice. Jeho nejstarší část Podolí vzniklo zřejmě jako hornická osada. Hornictví a prospektorství v 11. století se stalo jistě výnosným zdrojem obživy obyvatelstva, které se jinak živilo zemědělstvím.
Hornická osada se rozkládala kolem knížecího dvorce, jehož pozůstatkem je kamenná rotunda postavená pravděpodobně na přelomu 11. a 12. století. Kamenný palác zůstal zachován v nynější lodi kostela sv. Jakuba. Důkazy o jeho existenci podal sondážní výzkum z roku 1974, který odhalil půdorys románské rotundy.
Diskuze k článku (0)