Text: Ivo Přibyl, foto: autor
Pokud se tak nestane, dotyčný bývá považován za nového člena a platí vše od začátku. Proto si termín zaplacení členských příspěvků u vaší MO pečlivě hlídejte a úhradu nenechávejte na poslední chvíli!
I když je stále ještě zima, někteří z nás už mají první návštěvu u vody s prutem za sebou. Pokud pominu lov na dírkách tam, kde je dovolený, pak předpokládám, že šlo o vodu mimopstruhovou… Pstruhové vody jsou momentálně většinou v hlubokém zimním spánku. Necháme je tedy ještě dva měsíce odpočívat a navštívíme je pouze virtuálně v našem seriálu Kam na ryby? V dnešním díle se podíváme na pstruhový revír Svitava 5.
463 066 SVITAVA 5 MO MRS Letovice 12,0 km 11,3 ha
Přítok Svratky. Od jezu ve Zboňku až k jezu ve Stvolové (bývalý Peclův mlýn) a část Křetínky od ústí do Svitavy (GPS 49°32’39.38“N, 16°34’24.39“E) po hráz údolní nádrže Křetínka (GPS 49°33’15.15“N, 16°33’25.41“E), mimo Křetínku od hráze ÚN Křetínka. Úsek od soutoku náhonu Křetínky se Svitavou u Masarykovy školy po betonovou lávku za továrnou Keramika je chovný – lov zakázán.
Zákaz brodění v úseku od ústí Křetínky do Svitavy u závodu Tylex po hráz ÚN Křetínka v době od 1. 9. do 30.11. Míra pstruha obecného 30 cm.
Na přiložené mapce, kterou je výseč z digitálního atlasu rybářských revírů ČR, vidíme znázornění výše uvedeného popisu graficky. Svitava 5 rozhodně nepatří mezi velké vodní toky, svou rozlohou se řadí spíše mezi ty menší, ale to ji nijak neubírá na kvalitě. Zde si dovolím malou vsuvku; pokud bereme řeku Svitavu jako celek, pak tato pramení na svazích Javornického hřebenu u obce Javorník v nadmořské výšce 465 m, odtud protéká přes Svitavy, Letovice a Blansko až do Brna, kde se vlévá do řeky Svratky. Má celkovou délku 97 km a patří do povodí Dunaje.
Úsek Svitavy 5 protéká krajinou Svitav, Letovic a Blanska. Řeka je z větší části poměrně dobře přístupná, místy však rybolov komplikují náletové dřeviny, obzvláště v horních partiích, ale to není nic, co by nás u takových revírů mohlo překvapit. Proudné úseky se střídají s tůněmi, v nižších partiích říčky se naopak klidnější úseky střídají s kaskádami.
Kdo by čekal v pstruhové vodě pouze pstruhy, tak by se u Svitavy 5 mýlil. Můžeme se zde setkat se pstruhem obecným i duhovým, lipanem i sivenem. Potud je to v pořádku. Narazíme zde však, a to i v poměrně hojném počtu, na kapra, lína a cejna. I to by se dalo ještě pochopit.
Svá stanoviště zde však mají také dravci, především candát, okoun a v neposlední řadě i štika.
Svitava 5 nám dává příležitost zachytat si mnoha způsoby. V případě lososovitých ryb s úspěchem použijeme muškaření, při němž hlavně potočáci nepohrdnou šedým CDC (jepice i chrostíci). U dravých ryb uplatníme přívlač s nejrůznější umělou nástrahou. U wobblerů hrál v minulosti prim černý model zn. Kenart. Ostatní ryby ulovíme na plavanou, na položenou i feederem. Náčiní používáme v souladu s místními podmínkami, v tomto případě vystačíme s kratšími a jemnějšími pruty – i s celkově jemnější sestavou udice.
Na závěr jeden tip na výlet. Při svých toulkách po Svitavě rozhodně nevynechejte zámek Letovice, jehož existence se datuje do 2. pol. 13. století.
Diskuze k článku (0)