Sázava je na mnoha místech opravdu krásná, to platí i zde. Navíc si zde královsky zachytáte, dokonce až tak, že vás to přestane bavit. Chcete si s dětmi užít spoustu záběrů a ulovených ryb? Vezměte je sem!

Text: David Štrunc, foto: autor

„Měli bychom někam na ryby!“

„No možná bychom mohli ve čtvrtek, ale kam?“

„Možností je spousta, ale zajedeme zkusit tu Sázavu, ta mě láká,“ ukončuji naší diskusi v redakci a je rozhodnuto.

Do Soběšína je to z Prahy přibližně hodina cesty autem. Přímo ve vesnici je i vlaková stanice, takže pokud jezdíte raději vlakem a nevadí vám popojít přibližně kilometr k vodě, pak je to i pro vás skvělá lokalita.

Auto můžete nechat na parkovišti kousek od jezu, viz mapa.

Možností, kam jít chytat, není mnoho. Na výběr máte v podstatě tři místa.

  1. Na levém břehu kousek pod mostem je vytvořené místo i s lavičkou.
  2. Na levém břehu je před mostem vyšlapané malé místečko, ke kterému se dá slézt po schodech.
  3. Na pravém břehu před mostem je loučka, kde můžete bez problémů chytat a rozvalit se s věcmi, případně i dekou.

Kapři, kapři a? Zase kapři!

Po příchodu na místo rozdělám a nahodím feeder. Mám v plánu vyndat druhý prut, který navážu na plavanou a zkusím prochytat okolí břehu.

Na to však není čas. Jen co došponují feeder, špička se zaklepe a já táhnu prvního kapříka. Mám z něj radost, to ale ještě nevím, co bude následovat.

Znovu nahazuji a už se v podstatě nezastavím. Nahodím, došponuji, sekám. Kapry nepočítám, jsou jich desítky. Žerou všechno – červy, foukačku, kukuřici, pelety.

Příjemnou změnou je několik plotiček a ostroretek, které se mi podařilo ulovit v největším proudu. S příchodem večera začali brát i pěkní cejni.

Děti si to užijí

Nás tento lov po chvíli začal nudit. Vlastně pořád jen taháte malé ryby. Nicméně pro tatínky (i maminky) s dětmi, které jsou neposedné a potřebují, aby ryby pořád braly, je to ideální místo. Ryby jsou i blízko břehu, takže se děti mohou naučit samy nahazovat a zdolávat ryby.

A kdo ví, třeba budete mít větší štěstí a zapřáhnete i nějakého pěkného kapra!