Po desítkách dobrovolníků a místních organizací, které přispěly na nápravu škod vzniklých 20. září otravou Bečvy, se přidávají i některé územní svazy. Konkrétně Jihočeský územní svaz a Středočeský územní svaz.

Text: redakce, foto: ČRS MO Olomouc

Je to už přes dva měsíce, kdy došlo na řece Bečvě k jedné z nejhorších novodobích otrav. Během několika dnů zde uhynulo velké množství ryb.

Stanislav Pernický, předseda MO ČRS Hustopeče nad Bečvou, nedávno v komentářích na stránce iRybářství.cz napsal, že 40 tun, které uváděla Česká televize, je pouze množství ryb, které byly odvezeny do kafilerie, ale reálné množství bylo pravděpodobně dvojnásobné.

Kromě samotných rybářů a některých místních organizací se již podařilo domluvit finanční podporu i s Ministerstvem zemědělství. Pomocnou ruku nabídl také Jihočeský územní svaz, který chtěl poskytnou násadu ryb, ale po konzultaci s jednatelem Územního svaz pro Severní Moravu a Slezsko Ing. Trybučkem a předsedou Ing. Kociánem se domluvili na finančním daru 100 tisíc Kč.

Uhynulé ryby totiž patří mezi reofilní druhy a rybáři z Územního svaz pro Severní Moravu a Slezsko nechtějí míchat ryby z různých povodí a chtějí řeku zarybnit rybami, které jsou v řece původní.

Středočeský územní svaz věnoval před 14 dny na obnovu Bečvy 60 tisíc Kč.

K otravě řeky došlo 20. září. Za úhyn ryb mohl kyanid, který pravděpodobně unikl z některého podniku v okolí Lhotky nad Bečvou. Viník je stále neznámý.