Mnozí rybáři o něčem podobném sní celý život, mladému Callumovi se to podařilo v jedenácti letech. V jezeře nedaleko francouzské Remeše ulovil gigantického kapra. Úlovek, jaký se podaří jednou za život.

text: Marek Kožušník

Rybář Stuart Pettit z Ashfordu v anglickém hrabství Kent vzal svého syna Calluma na rybářský výlet do Francie. Toho rána na začátku května zrovna spali v bivaku, když uslyšeli kolem šesté hodiny ráno signalizátor.

Zdolání ryby trvalo Callumovi dvacet minut. „Neměli jsme žádnou představu o její velikosti, dokud jsme ji nedostali do podběráku. V tu chvíli jsme si mysleli, že by mohla mít 27 nebo 30 kilogramů,“ popisuje Stuart.

Když pak dali obřího kapra na váhu, uvědomili si, že je to jeden z největších kaprů, co byl kdy uloven. S hmotností přes 43 kg byl jen o málo lehčí než samotný Callum.

„Je to ryba, kterou ulovíte jednou za život. A Callum ji chytil v jedenácti letech. Měl by větší šanci vyhrát miliony v loterii než chytit většího kapra,“ říká šťastný otec, který rybaří třicet let.

kapr
foto: Facebook RidgeMonkey

„Nemohl jsem uvěřit tomu, jaký byl velký. Opravdu mě ze zdolávání pořádně bolely ruce,“ zhodnotil svůj výkon Callum, který se svým otcem rybaří od útlého dětství. Jeho zatím největším úspěchem byl kapr, který vážil sotva třináct kilogramů.

Světový rekord drží Holanďan Michel Schoenmakers, který v roce 2018 ulovil v Maďarsku na světově známém revíru Euro Aqua kapra o hmotnosti 51,20 kilogramů.