V Bečvě u Valašského Meziříčí došlo opět k úhynu ryb. Tentokrát však u výpusti, na kterou téměř před dvěma měsíci upozornila policie. „Vypadá to, jak kdyby chtěl někdo přehodit problém na jiné,“ uvažoval místní rybář.

Text: redakce, foto: pixabay

Už zase?! To je asi první věta, která vás napadne, když se dozvíte, že na Bečvě opět unikla neznámá látka.

K úniku došlo 2. 12. 2020 v oblasti Juřinka, což je několik set metrů proti proudu od předpokládané oblasti úniku, který se stal 20. září. Na hladině se objevila pěna a několik uhynulých ryb.

„Vůbec tomu nerozumím. Jde to mimo mé chápání. Vypadá to, jak kdyby chtěl někdo přehodit problém na jiné místo než na to, ze kterého šly pravděpodobně jedy do řeky níž po proudu 20. září. Je to velmi podivné,“ řekl Právu jeden z rybářů, který nechtěl být jmenován.

„Má důvěra ve státní orgány je totálně podlomená, už by si při Bečvě měli postavit buňku. Není možné, aby se při šetření hlavní kontaminace ze září stále opakovalo vypouštění dalších sajrajtů do Bečvy. Objevil jsem tu ve středu ráno čtyři mrtvé ryby do dvaceti centimetrů délky. Přímo pod výpustí v Juřince. Z kanalizace tekla čirá, hustá rosolovitá kapalina, ve které plavaly částečky připomínající rozmočené noviny,“ sdělil Právu oznamovatel středeční kontaminace Bečvy Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody.

„Drobné otravy na této řece zde probíhají bez přestávky už třicet let. Ale skutečný velký zdroj smrtící kontaminace ze září je někde jinde než u Juřinky, ryby tehdy hromadně umíraly o více než tři kilometry níž po proudu,“ dodal Orálek.

Na místě zasahují hasiči, policie i Česká inspekce životního prostředí, informován byl také správce toku Povodní Moravy s. p.

Od zářijové otravy je dnešní událost již třetí únik neznámé látky do řeky Bečvy. Viník je zatím neznámý, i když svědectví zaměstnance podniku DEZA, který noc před katastrofou způsobil havárii, mnoho věcí v případu vyjasnilo.

Byl to kyanid?

I přesto, že byl v řece nalezen kyanid, je pravděpodobné, že za otravu může fenol, který tu noc unikl. Tato látka totiž může reagovat s kyselinou dusitou, která se běžně vyskytuje v odpadních vodách. Při reakci vzniká právě kyanid.

Odborníci se shodují, že tímto způsobem mohl kyanid vzniknout, ale zároveň se do řeky dostal i nezměněný fenol. Koktejl těchto dvou látek mohl být pro řeku mnohem smrtelnější, než kdyby unikla jen jedna z látek.