Letos v dubnu vylovili američtí biologové z řeky Detroit Michiganu jesetera dlouhého 210 centimetrů. Vážil 109 kilogramů a mohl být starý přes 100 let. Šlo o impozantní úlovek, který znovu rozvířil starou otázku: Jaká sladkovodní ryba je největší na světě?

text: Marek Kožušník

Tento jeseter jezerní (Acipenser fulvescens) z řeky Detroit sice podle zprávy, kterou zveřejnil zpravodajský server Live Science, patří mezi největší kusy, jaké byly kdy ve Spojených státech ulovené, v řekách po celém světě ovšem plavou mnohem větší ryby.

jeseter jezerní
Jeseter jezerní z řeky Detroit, foto: Jason Fischer / USFWS

Za největší sladkovodní rybu na planetě se považuje vyza velká (Huso huso), která žije v Černém, Azovském a Kaspickém moři a v řekách, které je napájejí. Právě proto, že část života tráví ve slaných nebo brakických vodách, někteří ichtyologové její zařazení mezi čistě sladkovodní ryby zpochybňují.

Vyza velká může dosáhnout maximální délky více než 8,5 metrů a hmotnosti 1000 kg, nejtěžší zaznamenaný jedinec vážil 1571 kg. Běžně se loví jedinci o hmotnosti 100 až 200 kg. Když vyrostou, jsou vyzy velké na vrcholku potravního řetězce. Krmí se rybami, vodními ptáky, a dokonce i tuleni. Stejně jako jeseter jezerní se mohou i vyzy velké dožít více než 100 let.

jeseter bílý
Jeseter bílý, foto: Wikimedia Commons

Jeseterovité ryby jsou na naší planetě přes 250 milionů let, žily už v dobách dinosaurů. Vyza velká je největší z 27 druhů současných jeseterovitých ryb. Ovšem dnešní vyzy patrně nedorůstají větší délky než sedm metrů. „Nemyslím si, že žijí nějaké větší vyzy. Tento druh je pod obrovským tlakem kvůli pytláctví a všechny velké kusy už byly zřejmě vyloveny,“ říká Leonardo Congiu z univerzity v italské Padově.

Dospělé samice vyzy velké jsou ceněné pro své jikry, které se prodávají jako kaviár beluga. Pro fajnšmekry: Cena nejdražšího kaviáru, který v českých internetových obchodech koupíte, se pohybuje kolem čtvrt milionu korun za kilogram; například Calvisius Beluga kaviár (cena 2 490 Kč/10 g) nebo Desietra Beluga kaviár (cena cca 1400 Kč/10 g).

pangas velký
Pangas velký, foto: Wikimedia Commons

Titul současné největší sladkovodní ryby tak může patřit jeseterovi bílému (Acipenser transmontanus), největšímu druhu jeseterovitých ryb v USA. Prakticky všechny druhy jeseterovitých ryb ohrožuje výstavba přehrad, které jim brání plavat proti proudu do míst, kde se třou. Také jeseter bílý tráví část života ve slané vodě, stejně jako vyza velká.

Jaká je tedy největší ryba žijící výhradně ve sladké vodě? Mohl by to být pangas velký (Pangasianodon gigas), jehož původním domovem je řeka Mekong v jihovýchodní Asii. Tyto ryby mohou dorůstat délky tří metrů a hmotnosti téměř 300 kilogramů.