Text: Jakub Mrva, foto: autor
Proto, dokud jsem si vezírek neupravil podle svých představ, mi v batohu zabíral poměrně hodně místa. Nesložený se mi dovnitř vůbec nevešel. Skládal jsem ho do tzv. „osmičky“. Ani tak nebyl o nic menší.
Navíc pak, když jsem vezírek potřeboval použít, se plastové kruhy nevracely do původního tvaru, ale zůstávaly oválné. Prostor pro rybu se zmenšil a ta se proto o jeho stěny otírala a někdy i zraňovala. A to mi vadilo.
Přemýšlel jsem tedy, čím bych plastové kruhy nahradil. Inspiroval jsem se slunečními stínítky do bočních oken u aut. Drží tvar, a když je řidič nepotřebuje, tak je pěkně zakroutí a někde uloží. Za pár korun jsem si je koupil, látku vypáral, abych získal ty pružné drátky.
Upravil jsem je na potřebnou délku podle původních plastových kruhů. Pro jistotu jsem je pak obalil (zatavil) elektrikářskou teplem smršťovací bužírkou (protože netuším, zda podléhají korozi).
Před spojením do kruhu jsem jejich konce ještě nechal obnažené. Po provlečení do oček vezírku místo původních kruhů jsem na drátky navlékl asi 5 cm dlouhé kousky smršťovací bužírky. Ty jsem opatrně zatavil až po pevném spojení konců tak, abych si nepropálil očka vezírku. Tím bylo vše hotovo.
Díky těmto pružným drátkům a způsobu jejich skládání zakroucením dokážu vezírek složit do velkosti dlaně.
V batohu mi nyní zabere jednu boční kapsu. Také ho můžu mít zabalený celou zimu. A když vezírek rozbalím, kruhy se krásně rovnoměrně roztáhnou, takže je v něm spousta místa.
Přišroubováním kovových podložek šroubem z vnější spodní strany vezírku jsem vytvořil zátěž. I suchý vezírek se tak vždy potopí. A já nemusím na břehu hledat nějaký kámen pro jeho zatížení. Pružinové kruhy jsou také těžší než voda, proto nemají tendenci se vznášet na hladině.
Celý vezírek mám ještě přivázaný na dlouhém provazu. Proto, pokud lovím na mělčině, ho mohu s rybou potopit dále od břehu. Rybě tak alespoň nevyčnívá hřbetní ploutev nad hladinu a bývá daleko klidnější. Anebo nemusím riskovat pád do vody, když lovím například z vyššího strmého břehu.
Cena za toto zlepšení nepřesáhla 100 Kč. To se vyplatí. Vždyť – co je dnes za stovku?
Diskuze k článku (0)