Text: Ivo Novák, foto: autor
Některé vzory mušek začnou ryby ignorovat a pak je třeba jim nabídnout něco trochu jiného. Někdy stačí detail. Třeba taková maličkost, jako je výměna zlaté hlavičky za stříbrnou nebo nenápadnou černou. Jinde stačí přidat nějaký spouštěcí bod, který ryby zaujme. Je to trochu alchymie i pro ostřílené rybáře, někdy jde o zdlouhavé hledání.
Každý muškař má při vázání svůj rukopis a občas i své vlastní postupy… A tak mušky, které vypadají na první pohled stejně, mohou ve finále u vody chytat úplně jinak. Stačí, když je v tělíčku trochu více zátěže a muška se chová jinak.
O tom, že detaily hrají velikou roli, mě přesvědčila doba, když jsem začal při vázání mušek experimentovat s obyčejnými korálky z galanterie. Stačí nakouknout do nabídky každého obchodu a rázem jste ztraceni.
Můžete vybírat z obrovské palety barev, velikostí a samozřejmě zkoušet i korálky vyrobené z různých materiálů. Nevím, koho prvního napadlo použít korálky k vázání mušek. To se asi nikdy nedozvíme. Mezi průkopníky rozhodně nepatřím. V Lexikonu mušek je třeba parádní skleněný pakomár z korálků od Josefa Šebely.
Před nákupem přemýšlejte
Korálky nejsou drahé, i přesto je třeba před cestou do galanterie podumat, po jakém pytlíku sáhnout. Osobně jsem si oblíbil skleněné průsvitné korálky oranžové barvy. Oranžová na ryby prostě platí. Využívám je i k výrobě očí na jezerní lury. Nic ale není třeba přehánět. K navázání nymfy bohatě stačí přidat jeden korálek hned za hlavičku. Jde o nepatrný detail, který by někteří rybáři mohli považovat za zbytečný. Kdepak! Při testování mušek bez korálku a s korálkem mě samotného konečné hodnocení zaskočilo. To totiž zcela jasně vyšvihlo mušku s korálkem do pozice velice účinného vzoru.
K testu jsem si poctivě navázal stejné vzory mušek se stejnou zátěží, jen do poloviny z nich jsem přidal zmíněný oranžový korálek. K experimentování mě přiměla zkušenost z jedné celodenní rybářské výpravy, na kterou jsem si připravil několik vzorů černé nymfičky s korálkem a proti ní stavěl různé jiné vzory mušek.
Dovolil bych si tvrdit, že osmdesát procent ryb ten den přišlo právě na mušku s korálkem. To už člověka přinutí se nad výsledkem zamyslet. Obdobně dopadl i test pro mušku s korálkem, když jsem srovnával stejné vzory. Je to poměrně značný rozdíl. Otázka je, jestli bych ryby nachytal, kdyby tam muška s korálkem nebyla. Možná ano. Pokud ale ryby měly na výběr, volily nástrahu s korálkem a už jen to napovídá, že pro ně byla atraktivní.
V jednoduchosti je krása
Není třeba vyrábět umělecká díla někam do muškařské galerie… Korálek je jen dalším spouštěcím bodem na mušce. Možná, že kousek oranžového dubingu by splnil stejnou funkci. Navléci na háček korálek je ale mnohem jednodušší. I když to chce mít trochu šikovné prsty.
Rozhodně neberte toto moje povídání jako návod, jak si uvázat mušku, která bude kouzelná a ryby naloví úplně všude. Tak to bohužel není a je to jedině dobře. Nastínil jsem jen možnost vázání mušek trochu jinak. Popisovat vázání nebudu. To by bylo zbytečné, protože na tom nic není. Vždyť jde jen o jeden skoro nepatrný detail.
Jenže právě nepatrné detaily někdy rozhodují nejen v životě, ale i na rybách.
Diskuze k článku (0)