Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 7 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Jak jsme si uži...
předevčírem

Jak začít rybařit aneb Potřebné vybavení

Michal Katuščák 13. ledna 2021 0 komentářů
rybář

foto: pixabay

Poznávání

Chcete se stát rybářem, ale nevíte jak na to? Pokud už jste si zařídili rybářský lístek a povolenku, jistě přemýšlíte, jaký prut si koupit a na co vlastně chytat. Pojďme se na to podívat společně.

Text: David Štrunc

První, co byste měli zvážit je, jestli s rybařením začínáte a nevíte, jestli vás bude bavit, nebo jestli se tomuto koníčku chcete určitě věnovat. Podle toho byste měli následně nakupovat věci a investovat množství peněz.

REKLAMA

Jsou rybáři, kteří si do začátku nakoupili vybavení za desetitisíce a po půl roce přestali jezdit k vodě. Jiným stačí prut na několik stovek a chytají s ním už roky.

Co je tedy opravdu potřeba?

Pokud začínáte a nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám pomohl, doporučuji do začátku pořídit levné pruty, klidně teleskopy z laminátu. Mnoho rybářů mi bude oponovat, že už jsou dávno přežité a zbytečně těžké, ale… Neutratíte za ně moc peněz a vydrží neuvěřitelné věci. Laminátové pruty jsou téměř nezničitelné.

REKLAMA

foto: pixabay

Začněte s klasickými metodami, tedy s plavanou a položenou. Montáže jsou jednoduché (poradí vám prodejce nebo nastudujete na internetu), potřebujete k tomu jen háčky, drobná olůvka –bročky, splávek, čihátko, olova (lze zaměnit za krmítka).

Naviják

Pokud jste si vybrali prut, přichází na řadu naviják. Opět nemusíte koukat po navijácích za 8 tisíc, zde byste však neměli šetřit tolik jako na prutu. Řekněme, že tisíc korun je takový strop, pod který byste neměli jít. Netvrdím, že se levnější navijáky nedají sehnat, ale velmi často mohou kroutit vlasec, nefunguje na nich rolnička a co je nejdůležitější, špatně na nich pracuje brzda.

Po výběru navijáku přichází čas pro koupi vlasce. Určitě všude čtete, jak rybáři chytají na průměry 0,12 mm nebo 0,14 mm. K tomu se taky dopracujete, ale vy si zatím kupte vlasec 0,20-0,25 mm. Proč? Možná nebudete mít takové množství záběrů, ale rybu, kterou zaseknete, s největší pravděpodobností neutrhnete a zdoláte.

Nástrahy

Opět není třeba ze začátku utrácet tisíce korun za nástrahy. Skvěle funguje kukuřice z plechovky, masní červi, které koupíte v každém rybářském obchodě, žížaly nebo třeba obyčejný kousek rohlíku.

foto: pixabay

Řeka, nebo rybník?

Pokud máte nakoupeno a připraveno, přichází zásadní okamžik – kam vyrazit? Každému vyhovuje něco jiného a konečné rozhodnutí je na vás. Obecně se dá říci, že na rybnících je sice vyšší šance ulovit kapra, na řece však budete mít víc záběrů a nachytáte zde více druhů ryb.

foto: pixabay

Pokud vás rybaření chytne a bude bavit, přichází čas na zdokonalování výbavy. Po čase stráveném u vody už budete vědět, která metoda vás nejvíce baví a tak nebudete utrácet za mnoho prutů, ale koupíte si jen plavačkový prut, feeder nebo třeba přívlačový proutek. Stejné je to i s navijáky.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled