Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 10 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 10 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 20 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
včera
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
včera

Jak využít rybí fekálie? Můžete na nich i zbohatnout

Marek iRybářství 1. července 2019 1 komentářů

Foto: ESchwartz

Poznávání

Text: Rudolf Berka

Zjednodušeně jde o odvádění znečištěné vody (exkrementy ryb, zbytkovým krmivem i nadbytečným organickým zatížením) z recirkulačního systému do hydroponické pěstírny zeleniny či květin, kde nahrazuje vyhnojenou půdu při klasické produkci. Po průchodu touto pěstírnou se voda (z níž jsou rostlinami odebrány v ní obsažené a pro ryby škodlivé, zejména dusíkaté látky) vrací k doplňkové biologické filtraci a znovu se využívá v nádržích s rybami.

Není to tak jednoduché
Celý proces je mnohem náročnější. Kořenům rostlin, trvale ponořených do vody, totiž začne chybět kyslík a to vede k jejich strádání. Ostatně, dobře to známe i z našich domovů, pokud okrasné květiny zaléváme více než je zdrávo. Vedle kyslíku rostliny potřebují k růstu světlo, široké spektrum živin, CO2 a také optimální pH vody. To vše je tedy nutno vzít v úvahu při aplikaci na první pohled jednoduchého řešení, jak naložit s odpadní vodou z recirkulačních systémů.

REKLAMA

rybí hejno
Foto: ESchwartz

Nicméně, technologie hydroponického pěstování rostlin je dnes už dobře propracovaná, má mnoho variant vycházejících především z povahy substrátu, na němž je rozložen kořenový systém rostliny.

Odpadní voda z chovu ryb obsahuje především ty živiny, jež jsou pro rostliny esenciální. Tady je ovšem třeba pečlivě zvážit produkční rovnováhu mezi rybami a rostlinami. Pokud je obsádka ryb nízká a přísun živin malý, pak rostliny nerostou. Na druhé straně, pokud je produkce rostlin nízká, vzniká nebezpečí zmenšeného odběru živin z vody a růst potenciálního ohrožení rybí obsádky. I proto je nutno v akvaponii daleko více dbát na pečlivý monitoring kvalitativních parametrů využívané vody.

REKLAMA

potůček
Foto: Vladimír Urban

Salát, špenát i rajčata
Pro akvaponii se hodí především rostliny mající nižší až střední náročnost na živiny. Patří mezi ně hlávkový salát, špenát a také bylinky. Pro systémy kombinující vysokou koncentraci ryb s rostlinami náročnými na živiny jsou vhodná rajčata, papriky či okurky. Testují se i tropické rostliny (banánovník, kokosová palma, papája, pepřovník). Z ryb vhodných pro akvaponii pak dominuje robustní tilapie, do značné míry tolerující sníženou kvalitu vody (pH, teplotu, kyslík). Bohužel, její cena na trhu je relativně nízká a tak z ekonomického pohledu není právě tím nelepším druhem pro recirkulační systémy, jenž by mohl přinášet chovatelům výraznější zisky.

rajčata
Foto: 1CzPhoto

Akvaponie se určitě přes noc nestane široce zaváděným produkčním systémem v praktickém chovu ryb, nicméně má v sobě potenciál, který čeká na své výraznější probuzení. Kdo z vás má svůj rybníček, má o čem přemýšlet.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Myšlenka je to geniální, nápaditá a celkem logická. Já osobně tedy tu možnost nemám, když nevlastním ani rybník, ani jezírko atp., ale oceňuji tuhle symbiotickou teorii o pěstování rostlin s chovem ryb.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled