Fotografie
Marek okomentoval Jak ulovit mník...
před 17 hod
Fotografie
Jan okomentoval Šonova hodina r...
včera
Fotografie
Jan okomentoval Rychlá a spoleh...
včera
Fotografie
Jan okomentoval Rychlá a spoleh...
včera
Fotografie
Vojtech založil otázku Rychlá a spoleh...
včera

Jak vybrat nejlepší místo pro rybaření?

strunc 1. prosince 2020 0 komentářů

Poznávání

Pokud jste začínající rybář, pravděpodobně jste vyrazili k vodě, nahodili a pak už jen čekali, popíjeli pivo, dřímali a přemýšleli, kde ty ryby vlastně jsou a kdy konečně začnou brát.

Text: redakce, foto: pixabay

Rybářská technika, správné montáže a nejlepší krmení totiž k úspěšnému lovu nestačí, je třeba najít správné místo, na kterém se ryby zdržují.

REKLAMA

Možná vás napadnou hesla, kterými se mnoho rybářů zaklíná. Každý rybář se musí kolem vody pohybovat tiše, hbitě a musí intuitivně nahazovat do správných míst. Ne, přátelé. To, co v začátcích potřebujete je mnohem jednodušší, i když určitě není na škodu být dobrý i v disciplínách popsaných výše. Pokud chcete chytat ryby, musíte zkrátka vědět, kam na ně.

Vyberte si druh

Prvním krokem, který musíte udělat, je vybrat druh ryby, který budete chtít lovit. Asi každému je jasné, že pstruha bude lovit na úplně jiných místech než třeba sumce. To, že si určíte druh ryby, kterou chcete ulovit, vám následně pomůže s výběrem místa.

REKLAMA

Zjistěte si, v jaké vodě tato ryba nejraději žije. Již zmíněný pstruh preferuje horské bystřiny se studenou vodou, sumce naopak najdete v klidných, pomalých a prohřátých vodách.

Studujte

Jakmile víte, na jaký druh se chcete soustředit, zjistěte si o něm co nejvíc informací. Jak se chová v létě a v zimě, jestli rád vyhledává úkryty, proudné nebo stojaté vody atd. To vše jsou informace, které vám mohou u vody pomoct.

Například v jarních a letních měsících je voda teplejší. Ryby rychleji tráví a přesouvají se do mělčin a proudných úseků.

Měli byste mít na paměti, že některá skvělá rybářská místa jsou dobrá jen v určitou část roku. Takovým příkladem mohou být podjezí. Na jaře je zde spousta ryb, které se třou, v létě sem ryby jezdí za kyslíkem a za potravou, ale jakmile se voda ochladí, ryby odtud odplavou a přijedou zas až na jaře.

Mapy vám pomohou

Jakmile si vyberete druh a rozhodnete se, do jaké oblasti chcete jít chytat, přichází další důležitý krok: vybrat místo, kde budete lovit.

Dříve byli rybáři odkázáni na dlouhé procházky kolem vody. Moderní rybář otevře internet a na mapách si přesně zjistí, kde by se dalo nejlépe lovit. Na Google Earth dokonce najdete i popadané stromy, keře zasahující do vody a mnohdy rozeznáte i proudné úseky od tůní.

Rodinné procházky

Pokud s rodinou rádi chodíte na procházky, zkuste je někdy vzít kolem potoka či řeky, kde budete chtít v budoucnu chytat. Sami si pak můžete zmapovat aktuální stav řeky, zapamatovat si, kde leží jaký kmen, kde je hluboká tůň a kde mělké podjezí.

Vegetace

Okolí vegetace, ať už se jedná o padlé stromy, keře nebo trávu zasahující do vody, je jednoznačně jedno z nejlepších míst pro lov ryb.

Velmi dobrá místa jsou v okolí stulíků. Drží se zde hodně makrozoobentosu, což je přirozená potrava ryb. Ukrývají se tu drobné rybky, za kterými se stahují dravci. A ve spleti podvodních šlahounů se rádi proplétají i kapři a amuři.

Závěrem

Hledání nejlepšího místa se může zdát složité, ale časem se naučíte, co má která ryba ráda a budete přesně vědět, kde si sednout a kam nahodit. Na některé druhy budete nahazovat doprostřed řeky, na jiné jen metr od břehu. Když nahodíte k mostnímu pilíři, budete vědět, že vytáhnete candáta nebo okouna, na žížalu ze stulíků vylovíte zas krásně zeleného lína.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled