Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 11 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 11 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 11 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 11 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 11 hod

Jak ulovit mníka? Musíte podstoupit zkoušku vytrvalosti, říká Zdeněk Hofman

strunc 15. listopadu 2020 0 komentářů

Poznávání

Lov mníka jednovousého mohu všem vřele doporučit. Nejde jen o obyčejné rybaření! Každý, kdo chce jediného zástupce čeledi mníkovitých (dříve treskovitých) v našich vodách ulovit, musí podstoupit zkoušku vytrvalosti.

Text: Zdeněk Hofman foto: autor, Lenka Hofmanová ilustrace: autor

Nebýt líný je někdy hodně těžké a koncem roku při zimních plískanicích obzvlášť. Ne nadarmo se říká, že dnes je venku takové počasí, že by ani psa a zákonitou manželku ven nevyhnal. Toto rčení přesně vystihuje klima, které mník miluje. Jen velmi těžce hledám na takovou výpravu nějakého parťáka a tak vyrážím většinou sám.

REKLAMA

Čím hůř, tím líp

Déšť se sněhem, vítr a zima jsou ukazatelé, že čas mníků je tady. Chování nočního tuláka je hodně podobné zvyklostem úhořím, jen v opačných teplotách. Úhoř miluje dusné bouřkové noci, při kterých dostává ukrutný hlad a vyráží na lov. Kalná stoupající voda vyhovuje i mníkovi, jen musí místo dusna a horka mrznout. Sezona mníků proto začíná koncem října a ideálními měsíci pro lov je listopad a prosinec. Pochopitelně s ohledem na Rybářský řád a dobu hájení.

Kde se mník loví?

Pokud máme revír s mníky u nosu, je téměř vyhráno. Komu by se chtělo jet v listopadu autem třeba 100 km na lov ryby, která většinou nebere? Stejně jako úhoř totiž mnoho dní a nocí nejeví o nástrahu zájem, pokud však začne lovit, taháme jednoho za druhým. Od roku 2018 platí i v zimních měsících prodloužená doba lovu do 22.00 hod., po které volala zoufale velká část rybářů už řadu let.

REKLAMA

Mník jednovousý

Lov mníka totiž vypadal takto: Jelikož bere výhradně za tmy, vyrážím na lov až okolo třetí odpoledne. Autem ujedu asi 70 km a před pátou nahazuji. V pět se začíná šeřit a v půl šesté je úplná tma. Mníci vyrážejí hodovat, jenže v šest končí povolená doba lovu! Nasedám do auta a vyrážím 70 km k domovu. Více času jsem strávil za volantem než nad pruty. I přesto se mi podařilo za takto mizerných podmínek několik pěkných kousků ulovit. Většina cest ale vyšla, bohužel, naprázdno.

Několik výborných lokalit již znám, přesto pátrám stále po nových. Mníci se u nás vyskytují v mnoha řekách a potocích. Za všechny vyjmenuji Vltavu, Ohři, Jizeru, Sázavu, Orlici. Je dobré získat informace, kde se mníci pravidelně vysazují. Na lov se tak můžeme připravovat už během roku. S radou pomůže jistě ochotný hospodář, spoustu informací seženu na internetu a pochopitelně u vody od ostatních rybářů. Čím blíž to k mníkům mám, tím častěji na ně vyrážím.

Jak a na co berou?

Nástražní rybka

Náčiní je podobné jako při lovu úhořů. Mníci jsou hodně hltaví, proto používám větší háček, na který se bez problému vejde rousnice nebo rybička. Sílu vlasce volím podle tvrdosti prutu. Pokud lovím na feeder, tak nejraději 0,20mm, při chytání s teleskopem 0,30mm. Po zaseknutí je třeba dostat mníka co nejrychleji z vody, dokáže se totiž velmi rychle zamotat do kořenů či jiné překážky. Nejlepším způsobem lovu je položená.

Praktická jsou chemická světýlka na špičkách prutu nebo čihátkách. Mník přijímá výhradně potravu živočišného původu. Mezi nejlepší nástrahy patří rousnice, živé a mrtvé rybičky. Nejraději chytám na živé nebo mrtvé rybičky. Mrtvé rybky rozkrájím, ocásek napíchnu a zbytkem zakrmím. Pak už stačí jen trpělivost, nutná porce štěstí a pochopitelně být ve správný čas na správném místě.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled