Jedná se o jednoduchou bóji ve tvaru H sloužící k označení krmného místa, nebo ji lze použít jako falešnou bóji na sumce.
text: Jiří Havránek
Řada rybářů používá na bóji vše možné i nemožné, od kusu neopracovaného polystyrenu, až po zakázané PET lahve. Jsou mezi námi i takoví výtečníci, kteří tyto „bóje“ nechají po ukončení lovu na vodě a nezajímají se, co s nimi bude. Osobně si myslím, že pokud si rybář vyrobí bóji podle mého návodu, věnuje jí svůj čas a něco málo financí, tak si své dílko určitě vždy odnese od vody sebou.
Bóji na označení lovného místa mám řadu let a určitě bych ji u vody nenechal. Je nepostradatelnou součástí mé kaprařské i sumcařské výbavy.
Budeme potřebovat:
- Dva hranolky měkkého dřeva (smrk nebo borovice) o rozměrech 40x40x170 mm.
- Dřevěnou kulatou tyčku, nejlépe bukovou o průměru 15 mm a délce 150 mm.
- Dva bukové válečky o průměru 40 mm a síle 25 mm (místo bukových válečků lze použít i plastová kolečka ze starého dětského autíčka).
- Dva mosazné vruty do dřeva, nejlépe s půlkulatou hlavou, o rozměru 4×55 mm.
- Kovové očko se závitem do dřeva o průměru 20 mm a délce závitu 20 až 30 mm.
- Dva vruty s půlkulatou hlavou 3,5×20 mm.
- Kus nerezového plechu o rozměru 65x20x0,4 mm.
- (Všechny tyto kovové součásti lze zakoupit v železářství.)
Výroba:
Vezmeme hranolek z měkkého dřeva 40x40x170 mm. V ploše délky 170×40 mm si naznačíme střed. To samé uděláme na protilehlé straně hranolku. Do jednoho naznačeného středu vyvrtáme otvor o průměru 15 mm a hloubce 20 mm. Na protilehlé straně hranolku vyvrtáme otvor o průměru 3,5 mm až do otvoru o průměru 15 mm. To samé provedeme na druhém hranolku.
Máme-li oba hranolky odvrtané, do otvorů o průměru 15 mm zalepíme bukovou tyčku o délce 150 mm a průměru 15 mm. Tyčku zalepíme vodovzdorným lepidlem, nejlépe Kanagonem apod. Tímto jsme vytvořili základní tělo bójky. Teď si uděláme dva válečky z bukového dřeva průměru 40 mm a síle 25 mm. Tyto válečky si můžeme buď vysoustružit, nebo vypilovat. Lze je uříznout i z bukové kulatiny. Pokud je nechceme vyrábět, můžeme použít plastová kolečka ze starého dětského autíčka.
Do zhotovených válečků vyvrtáme přesně ve středu otvor skrz o průměru 5 mm. Pak celou bóji natřeme barvou nebo lakem, včetně válečků. Po zaschnutí nátěru přišroubujeme válečky pomocí vrutů 4×55 mm do otvorů 3,5 mm, které jsme si vyvrtali v hranolku již před nátěrem. Vruty nedotahujeme.
Válečky se musí volně otáčet. Tyto válečky slouží k rychlému spouštění kotvící zátěže bóje. Při spouštění uchopíme bóji za válečky a ona se volně otáčí a zátěž rychle padá ke dnu.
Po našroubování válečků přistoupíme k výrobě zajišťovacího plechu, který slouží pro rychlé upevnění šňůry a zabraňuje samovolnému odvíjení.
Vezmeme kus pružného plechu, nejlépe nerezového o rozměru 65x20x0,4 mm. Do horní části vyvrtáme dva otvory o průměru 4 mm, podle výkresu. Lehce strhneme všechny hrany plechu jemným brusným papírem, aby nebyly ostré. Poté ohneme plech přes ocelovou kulatinu, která má průměr 4 mm a dotvarujeme (podle výkresu).
Když máme plech zhotovený, přišroubujeme ho pomocí vrutu 3,5x 20 mm s půlkulatou hlavou do čelního dřeva pravého hranolku bóje. Do levé strany, opět do čelního dřeva, přišroubujeme kovové očko o průměru 20 mm a délce závitu 20–30 mm. Toto očko se dá koupit v železářství.
Teď už zbývá jen na bóji přivázat a natočit šňůru. Používám silonovou pletenou šňůru o průměru 3 mm, kterou prodávají v každém větším supermarketu s průmyslovým zbožím. Metr stojí cca 3 Kč. Na bóji natáčím zhruba 15 m šňůry. Na kotvení používám pletený pytlík od zeleniny, který naplním kameny a přivážu ho na šňůru bóje.
Další dobrou pomůckou k této bóji je označovací bóje. Je to polystyrénová koule, jejímž středem probíhá svářecí drát o průměru 2–2,5 mm. Tato označovací bóje je výborná při větších vlnách nebo při lovu sumce tzv. na trhačku.
Označovací bóji si vyrobíme jednoduchým způsobem. V papírnictví koupíme polystyrénovou kouli o průměru 100–120 mm. Středem protáhneme svářecí drát a na obou koncích drátu vytvoříme očka o průměru zhruba 15 mm. Drát u oček zakroutíme. Kouli natřeme latexovou barvou, která nerozpouští polystyren.
Označovací bóji připínám k hlavní bóji pomocí silonové šňůry o délce zhruba 10 cm. Na připnutí používám kovové záclonové žabky. Jsou pochromované a snesou velkou zátěž v tahu. Pokud budeme líčit na sumce, má to výhodu rychlého sestavení bójek na vodě. Na označující bóji připevníme do očka pomocí žabky trhací vlasec. Jeho druhý konec připevníme na splávek nebo bóji, na níž máme nástražní rybu. Celou sestavu dovezeme lodí k hlavní bóji a připneme ji pomocí žabky.
Diskuze k článku (0)