Každý rok před začátkem rybářské sezony, v jejím průběhu i na jejím konci přemýšlíme o rybářských výjezdech a naše vycházky k vodě plánujeme. Plány však následně narážejí na realitu, která je od nich vzdálená. Přemýšlet o týdenních i delších výpravách za kapry je sice hezké, ale možností pod vlivem různých objektivních okolností bývá méně. Naučil jsem se tedy své rybářské výjezdy dlouhodobě neplánovat a každý okamžik, který strávím na rybách, si užívám s tím, že se přece věnuji svému milovanému koníčku.
text: Miroslav Fečko
Vloni jsem na ryby jezdil vlastně jen o víkendech. Zahraniční výprava se prostě nekonala, ani týden u domácích vod na Slovensku. Proč bych měl být zklamaný? Podobně je na tom většina rybářů. Jak být tedy úspěšný i o víkendech na domácích vodách? Jak k lovu a jaké techniky používat? Na tyto i jiné otázky se pokusím zodpovědět na základě vlastních zkušeností.
Obecný přístup k lovu
Víkendová rybaření znamenají omezený čas, který u vody strávíme. Mnohdy nedosahuje ani 48 hodin, protože člověk loví od pátečního večera a v neděli po obědě balí. Tak krátký čas vyžaduje, abychom k vodě chodili připraveni. Už jsem to kdysi psal, ale platí to stále – každá krátkodobá vycházka začíná odpovědnou přípravou doma.
Pokud se rozhodnu během víkendu používat boilie přelité boosterem, tak si krmení připravuji už průběhu týdne. Dělat to až na místě a vzápětí hned kuličky naházet do vody nemá větší význam.
Od boilie přelitých boosterem totiž očekávám, že bude ve vodě vydávat silný potravní signál a že se hned po vhození do vody nebo po dopadu na dno nesmyje. Takže v tomto ohledu doma řádím už od pondělka. Boilie putují do kbelíku a zaliji je. Každý den vše poctivě promíchám, abych dosáhl rovnoměrnosti. A v pátek u vody mám vystaráno.
Odpovědná příprava se netýká pouze krmení, ale i vybavení, zvláště rybářské bižuterie. Svůj zásobník na návazce pravidelně kontroluji. Musí v něm být návazce, které jsem ochoten a rozhodnut kdykoliv použít. Kontroluji i ostrost háčku. A pokud se mi něco nezdá, okamžitě měním.
Není nic horšího než investovat do kvalitního krmení a pak sedět bez záběru jen kvůli tomu, že návazce nefungují tak, jak mají. Háček po každé rybě pochopitelně neměním. Pokud se mi něco nezdá na návazci, ze zásobníku putuje pryč. A staré návazce od těch nových a lepších odděluji, abych po nich náhodou nesáhl. Jednoduše řečeno – co je špatné, to putuje do koše.
Výběr místa rybolovu
Víkendové rybaření vyžaduje pořádně přemýšlet i o revírech a konkrétních místech lovu na nich. Osobně volím vody, které mám blízko. Dojezd autem jsem si určil tak do hodiny, jde tedy o nějakých zhruba 50 km. Tak se k vodě dostanu ještě před setměním. V létě je to snadnější, ale podzim je v tomto ohledu se zkracujícími se dny složitější.
Většinou jezdím ke svazovým vodám. Výběr konkrétního (a třeba oblíbeného) lovného místa je ale docela složitý, zvláště o prázdninách. Bývá tam plno. Proto dopředu přemýšlím i o jiných alternativách. Při jejich výběru zohledňuji zejména vlastní zkušenosti z minula, také počasí, roční období, vítr a množství jiných míst v okolí. Stanovím si i pořadí míst. Pokud je první místo obsazeno, jdu na druhé atd. Bohužel se někdy stává, že se nechytnete nikde a musíte jít tam, kde je volno.
Na začátku sezony a o prázdninách se mi to přihodilo hned několikrát. Jednou jsem celé jezero obcházel hned několikrát. I to víkendová rybaření na našich vodách přinášejí. Zásadně nevnadím dopředu, ačkoli tato taktika může přinést velké úspěchy. Jenže zakrmujte během týdne a o víkendu pak koukejte na to, jak na „vašem“ flíčku slaví úspěchy někdo jiný.
Diskuze k článku (0)