Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 5 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 14 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Jak si prověřit vlasce. Tyto testy zvládne opravdu každý!

strunc 4. března 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Ivo Novák, foto: autor

Ke svým vlastním poznatkům se můžeme dostat mnohem jednodušší cestou a s pomůckami, které už doma máme, nebo si je můžeme půjčit, popřípadě za rozumný peníz zakoupit.

Pevnost

Asi jedna z nejdůležitějších vlastností, podle které se rozhodujeme při výběru vlasců. Napovědět by nám měly hodnoty udané na cívce, bohužel, ty se mnohdy od reality liší. Největším nešvarem výrobců je, že se na cívky točí vlasce o nějakou tu setinu milimetru silnější a tak, když si vyberete vlasec s udanou hodnotou 0,12 mm, se může stát, že na cívce budete mít v lepším případě vlasec o průměru 0,14 mm. I když je vlasec silnější, rybář nemá jistotu, že bude odpovídat udávaná pevnost. Asi nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak si tyto hodnoty prověřit, je použít závěsnou váhu. Ideální je ta digitální, která vám ukáže hodnoty na dvě a více desetinných míst. Na dvě je to ale dostačující.

REKLAMA

Stačí si k desce stolu upevnit třeba truhlářskou svorkou jakýkoli úchyt, na který půjde navléci smyčka vlasce. K vytvoření jednoduchého držáku stačí i kus silnějšího drátu.  Na vlasci vytvoříme očko, jako když se dělá návazec. V metrové vzdálenosti uděláme druhé očko. Zbylý vlasec odstřihneme. Jedno očko navlečeme do držáku a do druhého očka háček váhy. Ta musí být vynulovaná. Plynule vyvineme tah na vlasec a na displeji pozorujeme narůstající hodnotu do chvíle, kdy vlasec povolí. U každého druhu je lepší provést několik měření a pak vypočítat průměrnou hodnotu. Tu si zapsat pro případné srovnávání. Je to jednoduché, rychlé a poměrně přesné řešení.

Při napínání vlasce je dobré sledovat, jak se vlasec chová a jaká je jeho průtažnost. Stačí si všímat, o kolik centimetrů vlasec natáhnete, než praskne. I když budete pracovat s metrovým kouskem vlasce, zjistíte, že některé vlasce se chovají jako guma. Když vlasec praskne, je vhodné se podívat, kde povolil a i to si zapsat k porovnání. Digitální váha se sama po určité době vypíná a tak, pokud nemáte připraveno několik vlasců s očky, je třeba ji vždy znovu zapnout a počkat, až se vynuluje. S podivem je, že vlasec většinou nepraská v uzlu, ale zhruba 10 cm od místa uchycení. Obdobným způsobem si můžeme vyzkoušet i pevnost různých uzlů.

REKLAMA

Průměr vlasce

Přesvědčit se o hodnotách průměru je už mnohem obtížnější. Tady jsou ve hře setiny milimetru a ty se dají přesně změřit pouze mikrometrem. Ten doma v zásuvce běžně nebývá. Je to vcelku nákladná věcička. Mikrometry používají obráběči kovů, soustružníci, frézaři, kontroloři. Pokud někoho takového znáte, máte vyhráno. Stačí mu kousek vlasce dát do obálky a on vám během chvilky v práci změří, jak silný vlasec používáte. Měřte jen vlasec, který je nový, prostě nepoužitý. Ideální je také provést několik měření po rozvinutí cívky a spočítat průměrnou hodnotu. Nestává se to často, ale některé vlasce mohou být v určitých místech částečně zploštělé, nebo zeslabené.  Při více měřeních získáte přesnější hodnotu.

Práce s mikrometrem není složitá. Základem je rovná měřící plocha. Většinou používám sklo nebo zrcadlo. Plochu je třeba zbavit nečistot a pěkně ji přeleštit. Je dobré si vyznačit fixem místo, kde vynulujete ručičky mikrometru a mikrometr používat pořád na stejném místě. Osobně si po měření kontroluji, jestli se ručička vrací zpátky na nulu. Dobré oko rybáře rozpozná, když si vezme do ruky vlasec o průměru 0,10 mm a druhý o hodnotě 0,14 mm. Pokud se liší ale jen o dvě setiny, těžko to rozpozná i opravdový borec. Na pevnost vlasce to ale má vliv.

Odolnost proti oděru

Tato hodnota asi nebude zajímat všechny rybáře, ale především ty, kteří chytají aktivně a rádi chodí k vodě s prutem na přívlač. Při přívlači vlasce trpí mnohem více než při ostatních způsobech lovu. Jsou mnohem více vystavovány námaze, takže je vhodné znát odolnost vlasců proti oděru. 

K testu je třeba si připravit válcovitý předmět a ten polepit jemným smirkovým plátnem. Pro tyto účely jsem si vytvořil jednoduchou pomůcku, jako válcovitý předmět mi slouží prázdná plechovka od barvy.

Celý strojek se skládá z jednoduchého dřevěného rámu, který jsem sešrouboval vruty. Na čelní desku jsem připevnil malou převodovku z průmyslové tiskárny s motůrkem na 220 V. Převodovka by šla jednoduše nahradit ruční vrtačkou s možností regulace otáček. Připevnit válec do vrtačky je jednoduché. Stačí ve středu dna vyvrtat otvor. Jím protáhnout šroub, ten dotáhnout a šroub upevnit do sklíčidla. U převodovky je třeba vytvořit unašeč.

V mém případě jsem použil obyčejné vteřinové lepidlo a plechovku nalepil na osu převodovky, na které bylo plastové kolečko.  V zadní části jsem do čelního rámu vyvrtal otvor o průměru 10 mm a do něj vsadil ocelovou tyčku. Ta slouží k uchycení testovaného vzorku. Na plechovku je třeba připevnit smirkové plátno, nebo papír. Osobně používám hrubost 175. Podélně rozstřižený arch formátu A4 vystačí na dvě plechovky.

V okamžiku, kdy smirkové plátno přebrousí vlasec, stopky zastavím a naměřenou hodnotu si zapíšu

Není třeba nalepovat celou plochou. Smirkové plátno je třeba měnit a tak k přidělání stačí široká lepicí páska. Plátno se obalí okolo plechovky a páskou přelepí. Je třeba, aby mezi konci zbyl volný pruh. V něm se páska přilepí na plechovku a zabrání protáčení plátna po obvodě. Pak už jen stačí zapojit elektriku a mohu začít s měřením. 

Jako vzorek stačí vzít kus vlasce, vytvořit jednu smyčku a ve vzdálenosti 30 cm druhou. Jednu navlečeme na ocelovou tyčku a do druhé připevníme závaží. Používám šroub se závitem M8, na který podle potřeby navlékám jako závaží matice. Na šroub navleču druhé očko, zajistím ho maticí, aby nevypadl, testovací přístroj uvedu do chodu a ve chvíli, kdy přiložím vlasec přes buben, zmáčknu stopky. V okamžiku, kdy smirkové plátno přebrousí vlasec, stopky zastavím a naměřenou hodnotu si zapíšu.

Vždy provádím nejméně tři měření. Pokud se hodnoty liší o více než dvě sekundy, zkouším ještě jeden doplňkový pokus. Pak spočítám průměrnou hodnotu a tu si poznamenám k testovanému vzorku. Rozdíly jsou poměrně značné, proto právě tento test za ztrátu času nepovažuji. Může vám pomoci vybrat správný vlasec a ten se vám pak odvděčí svými vlastnostmi.

Co dodat?

Některé testy vlasců a různé duely výrobků můžete najít na internetu. Tím si ušetříte práci, nebo si aspoň vytvoříte představu, po kterém vlasci se porozhlédnout, když budete mít potřebu změnit značku. Pokud jste ale se svým vlascem navýsost spokojeni, testy se nezaobírejte.

Vlasec je podstatnou součástí rybářova vybavení a na jeho vlastnostech závisí, jestli bude úspěšný. Proto není na škodu si s nimi občas „pohrát“.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled